هایفوتراپی یک تکنولوژی جدید برای نوسازی پوست و جلوگیری از پیری صورت می باشد. شاخصه اصلی روش هایفوتراپی این است که بدون نیاز به انواع روش های جراحی موجب احیای پوست می شود و به هنگام بررسی با سایر روش های نوسازی پوست مانند لیزر، تزریق چربی و... هزینه پایین این روش مورد توجه قرار می گیرد. هایفوتراپی نوعی از نوسازی پوست می باشد که کمترین عارضه و درد را دارد. تاثیرات هایفوتراپی بعد از هفت روز مشخص می شود. 

روش هایفوتراپی چیست؟

در روش هایفوتراپی برای نوسازی پوست و رفع چین و چروک حاصل از پیری از امواج اولتراسوند استفاده می شود. دستگاه های هایفوتراپی موجود در کلینیک ها سبب تحریک پروتئین موثر پوست که در نوسازی مجدد پوست موثر است می شود. تحت امواج اولتراسوند تحریک می شود و لیفت صورت با تغییرات طبیعی انجام می شود و دیگر نیازی به عمل های جراحی نیست. کلاژن نوعی پروتئین است که در بخشی از قسمت های بدن و... وجود دارد. چنانچه این ماده در بدن کاهش پیدا کند. موجب چین و چروک صورت می شود. یکی از وظایف کلاژن جلوگیری از تحلیل رفتن  پوست می باشد امواج دستگاه هایفوتراپی موجب گرم شدن پوست می شود و کلاژن سازی می شود و سبب افزایش عمر پوست صورت می شود.

تصویر 1

میزان ماندگاری و کاربرد هایفوتراپی

اثرات هایفوتراپی بعد از یک هفته مشخص می شود. اما تاثیراتی جمع شدگی پوست صورت را بعد از 9 ماه به طور کامل می توانید ببینید. در دو هفته ی ابتدایی استفاده از روش هایفوتراپی شما پوست زیبایی تر می شود. استفاده از انواع میوه ها و ویتامین ها سبب افزایش تاثیرات هایفوتراپی می شود. میزان ماندگاری هایفوتراپی با توجه به ژنتیک، سن و نوع پوست حدود یک تا دو سال طول می کشد و می توانید هر سال این روش را  تکرار کنید.

از روش هایفوتراپی برای موارد دیگری نیز کاربرد دارد که عبارتند از:

·   دستگاه هایفو چربی های بخش های مختلف بدن را متلاشی می کند و سبب لاغری می شود

·       رفع پیری پوست صورت

·      ویژگی ها و مشخصات انعطاف پذیری پوست تا حد زیادی بهتر می شود

·       لیفتینگ پوست اطراف ابروها و پلک ها

·      هایفو مانع از شلی پوست می شود 

تصویر 2

 عوارض  روش هایفوتراپی

روش هایفوتراپی هیچ گونه عارضه ای ندارد. اما گاهی عوارض کمی برای برخی از افراد به وجود می آید بیشتر این عارضه ها مربوط به افرادی می شود که دارای مشکلات پوستی هستند هایفوتراپی هیچ گونه دردی ندارد اما برخی از افراد گاهی بعد از هایفوتراپی احساسی دارند مانند فرو رفتن سوزن داخل پوست این درد خیلی زود از بین می رود اگر درد زیادی احساس کردید از پزشک خود درخواست کنید که برای شما مسکن تجویز کند.

افرادی که دارای پوست حساسی هستند بعد از هایفوتراپی پوستشان قرمز شود که البته این قرمزی به سرعت رفع خواهد شد. التهاب و تورم از عارضه های نادری است که ممکن است برخی از افراد در معرض آن قرار بگیرند که این مشکل نیز بعد از چند روز رفع خواهد شد. بی حس شدن پوست امری طبیعی است که بعد از دو هفته به طور کامل رفع خواهد شد. نادر ترین مشکلی که به هنگام استفاده از هایفوتراپی ممکن است ایجاد شود تغییرات رنگدانه های پوست است این عارضه گاهی در هنگام استفاده از لیزر هم ایجاد می شود تقریبا دائمی می باشد.

تصویر 3

روش های جایگزین هایفوتراپی

با پیشرفت های پزشکی راه های بسیاری برای نوسازی و رفع چروک صورت ایجاد شده است که عبارتند از:

·       بوتاکس: در این روش سمی به پوست زده می شود که به موجب آن عضلات صورت مقطعی حرکتی نخواهند کرد این روش بیشتر حالت پیشگیرانه دارد و زمانی که هنوز چروک صورت دائمی نشده است از این روش استفاده می شود. ماندگاری این روش 6 ماه است و هر 6 ماه باید تجدید شود.

·       تزریق ژل: ژل های طبیعی یا مصنوعی برای حجم دهی صورت هستند. ژل های کلاژنی دارای ماندگاری کمی هستند امروزه بیشتر از ژل های نیمه دائمی استفاده می شود.

·       تزریق چربی: چربی قسمتی از بدن برداشته می شود و به پوست زده می شود و بدین ترتیب پوست جوانسازی می شود.

بیمار طبق نظر پزشک با توجه به نتایج مد نظر خود می تواند یکی از روش های لیزر، کربوکسی تراپی، تزریق ژل و... را انتخاب کند.

تصویر 4

انواع دستگاه های هایفوتراپی

دستگاه اولترا و دلتا: تکنولوژی نوین جهت جلوگیری از پیری و لیفتینگ صورت می باشد. این دستگاه ها به صورت 600 یا 800 واتی تولید می شوند دارای تکنولوژی هندپیس و کارتریج هستند. به طور میانگین با توجه به شات های هر یک کارتریج می توان برای 60 بیمار به کار برد

دستگاه سه بعدی هایفو: نسلی نوین از دستگاه های هایفو است که به طور همزمان 11 لاین را پوشش می دهد و سرعت بالایی دارد و در حدود 20 دقیقه بیماران را درمان کند

دستگاه چهار بعدی هایفو: تکنولوژی هایفوتراپی چهاربعدی یک روش جدید برای احیای پوست صورت است

دستگاه هایفو سالنی: این دستگاه نوع ابتدایی از دستگاه هایفو با دو عدد هندپیس است. 

دستگاه مینی هایفو: این دستگاه با پروتئین سازی موجب رفع چروک صورت می شود.