برخی از زوجین به دلایل مختلف رابطه مقعدی را تجربه کرده‌اند یا قصد برقراری آن را دارند. شاید با عوارض رابطه مقعدی آشنا نباشید و ندانید که رابطه مقعدی چه خطراتی می‌تواند برای شما داشته باشد.
رابطه ی مقعدی یکی از خطرناک‌ترین گونه‌های رابطه‌ی جنسی است هم از دید انتقال بیماری‌ها و عفونت‌های آمیزشی و هم از دید پارگی بافت مقعد و راست‌روده؛ چون در این ناحیه مانند مهبل، مواد روان‌کننده ترشح نمی‌شود به ویژه اگر فرد از روان‌کننده‌های مصنوعی استفاده نکرده باشد. میزان خطر این رابطه در صورتی که از کاندوم استفاده نشود بسیار بیشتر خواهد بود

خونریزی مقعدی، خطرناک‌ترین عوارض رابطه مقعدی

خونریزی مقعدی یکی از خطرناک‌ترین عوارض رابطه مقعدی است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. در حین برقراری این نوع رابطه جنسی، فرد واردکننده ممکن است دیواره مقعد شریک جنسی خود را پاره کرده و باعث ایجاد زخم و شکاف در دیواره مقعد او شود. این شکاف یا پارگی‌های کوچک می‌توانند در اقدام بعدی برای رابطه جنسی مقعدی با خونریزی و ناراحتی برای فرد پذیرنده همراه باشند.

عوارض رابطه معقدی برای آقایان

باید بدونید که حلقه خروجی جداره مقعد، مانند واژن قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری لازم برای حرکت رفت و برگشتی نداره و در نتیجه احتمال خراش برداشتن و خون ریزی بسیار بالاست. این خراش ها و بریدگی ها اغلب بسیار ریزند و معمولاً با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. همچنین، نوک آلت تناسلی مرد، احتمال دارد که دچار خراش بشود که این مورد خطر دریافت ویروس رو در شخص فاعل هم افزایش می‌دهد.

انتقال ایدز

این میکروب ها می تونند بیماری‌های STD مثل بیماری ایدز و انواع عفونت‌های دستگاه گوارشی و عفونت های روده‌ای را ایجاد کنند. همانطور که میدونید مقعد دارای ماهیچه محکم و حلقویه. این ماهیچه می‌تونه به جهت فشار زیاد به آلت تناسلی مرد، مانع خارج شدن منی از آلت شده به همین جهت پس زده بشه، فشار بسیار زیاد بر روی کیسه منی و غدد پروستات از عوارض این بازگشته. عفونت‌‌ها و بیماری‌‌هایی مانند HIV، گونوره، کلامیدییا، زگیل تناسلی و تبخال جنسی که در رابطه جنسی قابل انتقال است با داشتن رابطه مقعدی هم منتقل می‌‌شه. در واقع رابطه جنسی مقعدی خطرناک‌‌ترین رفتار جنسی برای انتقال و ابتلا به HIV است.

ارتباط رابطه‌ی مقعدی و ابتلا به انواع ویروس‌ها

به دلیل خشکی دهانه مقعد، دخول می‌تواند باعث پارگی بافت داخل مقعد شده و علاوه بر خونریزی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را وارد جریان خون کند. این اتفاق باعث گسترش بیماری‌های جنسی مانند ایدز یا HIV شود. رابطه مقعدی 30 برابر بیشتر از رابطه واژنی، خطر ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض ویروس HPV ممکن است به ایجاد زگیل‌های مقعد و در ادامه به سرطان مقعد منجر شود.

بافت داخل مقعد آسیب پذیر است

بافت خارجی پوست دارای لایه‌هایی از سلول‌های مرده است که به عنوان محافظ در برابر عفونت‌ها عمل می‌کند. اما بافت درون مقعد این لایه‌ها را ندارد و با آسیب دیدن یا پارگی، به سادگی عفونت‌ها وارد جریان خون می‌شود. با این وجود بسیاری از زنان قبل از ازدواج از روی ناآگاهی و با تفکر پاره شدن پرده بکارت، رابطه مقعدی را ترجیح می‌دهند.

مقعد پر از باکتری و میکروب است

حتی اگر هر دو طرف رابطه جنسی هیچ بیماری مقاربتی یا عفونی نداشته باشند، باکتری‌های موجود در مقعد توانایی انتقال به آلت تناسلی مرد را دارد. به دلیل نزدیکی مقعد به واژن، ورود ترشحات مقعد به واژن به وسیله آلت تناسلی مرد، بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به عفونت واژن و آسیب‌های جدی واژن شود. بنابراین دخول آلت به واژن پس از رابطه مقعدی، به شدت خطرناک بوده و به هیچ وجه نباید انجام شود. پس اگر حتی دوطرف رابطه از تمام خطرات ناشی از آنال اطلاع دارند برای دخول مقعدی از کاندوم استفاده شود و بلافاصله بعد از اتمام رابطه، کاندوم دور انداخته شود و برای رابطه واژینال از کاندوم جدید به دلیل جلوگیری از ورود باکتری‌ها به واژن استفاده شود.

بی اختیاری در دفع مدفوع

زمانی که احساس نیاز به دفع مدفوع دارید می توانید خودتان را نگه دارید تا به محل مناسب برسید و سپس به اراده خود عمل دفع را انجام دهید. این عمل کنترل مدفوع توسط اسفنکترها انجام می‌شود. اسفنکتر داخلی غیر ارادی و اسفنکتر خارجی ارادی است. زمانی که انجام رابطه مقعدی زیاد باشد، اسفنکتر خارجی به علت آسیب، توانایی کنترل مدفوع را از دست می‌دهند. در اطراف مقعد رشته‌های عصبی زیادی وجود دارد که بسیار آسیب پذیر و حساس می‌باشند و هنگامی که در دهانه مقعد چیزی وارد شود، به سرعت واکنش نشان می‌دهند.
بنابراین رابطه جنسی از طریق مقعد یا وارد شدن هر شئی در درون مقعد به اسفنکتر خارجی آسیب می رساند و سبب از دست دادن قدرت ارادی آن می‌شود. این عارضه باعث می‌شود کنترل خروج مدفوع از دست برود و به صورت ناخواسته و غیرارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج شود.

 

سرطان مقعد

در بیشتر موارد، سرطان مقعد با ویروس پاپیلوم انسانی مرتبط است این ویروس با رابطه ی مقعدی محافظت نشده (بدون کاندوم) وارد بدن می‌شود. سرطان مقعد نسبت به سرطان روده بزرگ کمتر روی می‌دهد. بر پایهٔ داده‌های انجمن سرطان آمریکا، از میان ۷۰۶۰ فرد مبتلا به سرطان مقعد (۴۴۳۰ زن و ۲۶۳۰ مرد) تقریباً ۵۵۰ زن و ۳۳۰ مرد در اثر این بیماری از دنیا رفتند شمار گرفتاران این سرطان هر سال رو به افزایش است. این بیماری در افراد در حدود ۶۰ سال روی می‌دهد و در زن‌ها بیشتر از مردها است. دخول در مقعد در زن و مرد احتمال سرطان را افزایش می‌دهد به ویژه اگر این دخول در سن کمتر از ۳۰ سال انجام شده باشد.
این واضح است که مانند تمام اعمال جنسی نباید هیچ فشاری در انجام رابطه جنسی به طرفین وارد شود چون این کار میتواند سلامت روان زوجین را تحت تاثیر قرار دهد

در رابطه جنسی مقعدی از داروهای شل کننده عضلات استفاده نکنید

برخی افراد از داروهایی مانند نیترات آمیل استفاده میکنند تا ارتباط جنسی مقعدی راحتتر و ساده تری داشته باشند. در حالی که هیچ مدرک پزشکی در حمایت از این داروها در جهت کمک به رابطه جنسی مقعدی به دست نیامده است. علاوه بر این داروی شل کننده عضلات بسیاری قوی بوده و عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا ایجاد میکند.
از لیدوکائین یا کرم بی حس کننده در رابطه جنسی مقعدی استفاده نکنید
به منظور کاهش درد در طول رابطه جنسی مقعدی به هیچ عنوان از بی حس کننده استفاده نکنید. هنگامی که پوست مقعد بی حس باشد ممکن است آسیب قابل توجهی در اثر فعالیت شدید به مقعد وارد شود.

راههای کاهش عوارض رابطه معقدی

تنها راه از بین بردن خطرات و عوارض رابطه مقعدی، اجتناب و انجام ندادن آن است. نکاتی برای افزایش ایمنی رابطه مقعدی را بیان می‌کنیم اما تاکید می‌کنیم هیچکدام از آن‌ها به طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد:
استفاده از کاندوم برای محافظت از گسترش بیماری‌ها و عفونت‌ها بسیار مهم است.
از وارد کردن آلت به دهان یا واژن بعد از رابطه مقعدی جلوگیری کنید و حتما قبل از دخول و بعد از خروج از مقعد از کاندوم جدید استفاده کنید.
برای کاهش خطر آسیب به اسفکتر، از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید. با این حال خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.
قبل از رابطه مقعدی، برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.
اگر رابطه مقعدی دردناک است، در هر مرحله ای که بود آن را متوقف کنید.
اگر بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید حتما با پزشک مشورت کنید.