برخی شبکه های اجتماعی و رسانه ها این روزها آکنده از تبلیغات برای بزرگ کردن آلت تناسلی مردان است و حتی در ایران در برخی داروخانه‌ها به مردان مشاوره می‌دهند و آنها را به استفاده از روش یا محصول خود تشویق می‌کنند.
اما این تجارت عظیم که در تمام دنیا رونق دارد فقط بر پایه باورهای نادرست و نگرانی مردان از غیر طبیعی بودن بنا شده است. بیش‌تر روش‌هایی که در تبلیغات نشان داده می‌شود، موثر نیستند و حتی گروهی از آن‌ها به آلت تناسلی آسیب می‌رسانند. بنابراین پیش از استفاده از این محصولات و روش‌ها این مطلب را بخوانید و با دقت فکر کنید.
اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنید، می‌بینید که تاکنون موثر بودن و در عین حال بی‌خطر بودن این روش‌ها از نظر علمی تایید نشده است. کمپانی‌ها در تبلیغات خود از گواهی‌نامه‌ها، داده‌های نادرست و عکس‌های قبل و بعدی که با شک و شبهه همراه هستند، بسیار استفاده می‌کنند.

اندازه آلت تناسلی

در یک مطالعه عنوان می شود که تعداد مردانی که با شکایت از کوچکی آلت برای درمان جراحی به کلینیک های آندرولوژی مراجعه می کنند، در حال افزایش است. اما جالب است که در این مطالعه با توجه به نوموگرام، هیچ کدام از بیماران واقعاً دارای آلت کوتاه نبوده اند. تعداد پزشکان عمومی و یا متخصصان آندرولوژی و ارولوژی که از سوی والدین و یا جوانان، در مورد اندازه آلت تناسلی خود، مورد مشاوره قرار می گیرند، کم نیستند. اما آنها برای تصمیم گیری مجبور به استفاده از کتاب های مرجع خارجی هستند. اندازه های دستگاه تناسلی خارجی مردان در اقوام و نژادهای مختلف متفاوت است. امیدواری دیگر آن است که مطالب این سایت به بسیاری از جوانان ما کمک کند تا تحت تأثیر اطلاعات غیر واقعی و مبالغه آمیز که اکثراً به وسیله اینترنت یا ماهواره کسب می شود، قرار نگیرند و به این ترتیب از بسیاری از آثار سوء این تبلیغات شامل درمان های طبی و جراحی ها برای بزرگ سازی دستگاه تناسلی، جلوگیری شود.

علت بزرگی دستگاه تناسلی مردان و عواملی که باعث بزرگی دستگاه تناسلی در مردان عبارتند است از

ژنتیک

از دلایل اصلی بزرگی آلت تناسلی مردان ژن‌هایی است که از والدین خود به ارث برده اند. ژنتیک قوی ترین پیش بینی کننده اندازه آلت تناسلی مرد است.

هورمون ها

هورمون ها از همان ابتدا در اندازه آلت تناسلی شما نقش دارند. همانطور که استروژن و پروژسترون بر خصوصیات جنسی زنان تأثیر می گذارد، هورمون های جنسی مردانه یا آندروژن ها نیز به رشد بیضه و آلت تناسلی کمک می کنند.

تغذیه مناسب

سو تغذیه در رحم و طی چند سال اول زندگی می تواند بر روی هورمون ها تأثیر بگذارد و بر رشد آلت تناسلی اثر بگذارد.

سایز و اندازه آلت تناسلی آقایان چقدر در رابطه جنسی مهم است؟

یکی از معضلاتی که ذهن برخی از آقایان را به خود مشغول می‌کند و گاهاً آرامش روحی روانی را از آنها سلب می‌نماید نگرانی در مورد سایز آلت تناسلی و اهمیت آن در کیفیت ارتباط جنسی است. متاسفانه عامه مردم به غلط بر این باوراند که لذت رابطه جنسی در طول و قطر آلت تناسلی است و به نوعی این مسئله را نشانه قدرت و مردانگی تصور می‌کنند.
تحقیقات زیادی دربارهٔ رابطهٔ اندازهٔ آلت تناسلی و رضایت شریک جنسی انجام شده و تقریباً همگی آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که چنین ارتباطی وجود ندارد یا اگر وجود داشته باشد تأثیر آن چندان زیاد نیست. در سال ۲۰۱۴ فروشندگان محصولات بزرگ کننده آلت به تحقیقی استناد کردند که نشان داده بود طول آلت تناسلی مردانه در جذابیت آن‌ها برای زنان تأثیر دارد. اما این تحقیق فقط بر روی ۱۰۵ زن استرالیایی انجام شده بود و مردانی که این زنان جذابیتشان را ارزیابی کرده بودند، شخصیت‌های ویدیوهای کامپیوتری بودند. در نتیجه، این تحقیق را مراجع معتبر فاقد معیارهای علمی لازم ارزیابی کردند.

سایز آلت تناسلی و طول نرمال آن به طور میانگین چقدر است؟ آیا اندازه آلت من نرمال است؟

محققان در نشریه «اورولوژی» بر روی اندازه آلت تناسلی 80 مرد را که از نظر فیزیکی نرمال محسوب می شدند، تحقیق و بررسی کردند، در این مطالعه، ابعاد آلت تناسلی را قبل و بعد از نعوظ ناشی از دارو اندازه گیری کردند. بعد از پیدا کردن اندازه میانگین، محققان نتیجه گرفتند:
فقط مردان با طول کمتر از 4 سانتیمتر (1.6 اینچ) یا طول در حال نعوظ از کمتر از 7.5 سانتی متر [3 اینچ] باید برای انجام روش های افزایش طول آلت تناسلی کاندید شوند.
اندازه آلت تناسلی در حالت نعوظ به طور متوسط 12.5 سانتیمتر است. این تحقیق همچنین نشان داد که سایز آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ با سایز آلت او وقتی که شل است، ارتباطی ندارد. در واقع نشان داد که طول آلت در حالت شل اهمیت بسیار کمی در میزان طول آلت در حالت نعوظ دارد.
این به این معنی است که در حالی که طول آلت تناسلی مردانی که در حالت شل با یکدیگر متفاوت است، ممکن است در حالت نعوظ شبیه هم باشد. همچنین هیچ رابطه ای بین سن مردان و اندازه آلت تناسلی هم وجود نداشت.

اندازه آلت و رضایت شریک جنسی

تحقیقات مختلف درباره رابطه اندازه آلت تناسلی و رضایت شریک جنسی، تقریبا همگی به این نتیجه رسید‌ه‌اند که چنین ارتباطی وجود ندارد و تاثیر اندازه آلت در رضایت جنسی چندان زیاد نیست.
متخصصانی که در زمینه سلامت جنسی تحقیق می‌کنند، بیان می‌دارند: شاید برای بعضی مردان عجیب باشد اما بیشتر زنان توجه چندانی به سایز آلت تناسلی مردان ندارند و این موضوع در تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است. به گفته این پژوهش گران، در رابطه جنسی برای زنان، رمانتیک بودن، نرم خویی و ملایمت و توجه به خواسته‌ها و نیازهای آنان، بسیار بیشتر از اندازه آلت تناسلی اهمیت دارد. در نتیجه تحقیقات به دست آمده، بیش از ۸۵ درصد زنان از اندازه آلت تناسلی شریک جنسی خود رضایت دارند.

بزرگتر همیشه به معنی بهتر نیست

تحقیقی در این زمینه توسط مجله PLOS One صورت گرفت که در این تحقیق از 75 زن که زندگی جنسی فعالی داشتند خواسته شد در مورد اندازه ایده آل آلت شریک جنسی خود نظر دهند. در ابتدا این افراد اندازه 16 سانتیمتر و قطر 12 سانتیمتر را انتخاب کردند. که هر دو عدد فقط کمی بیشتر از میانگین های استاندارد است.

آیا می توان آلت تناسلی را بزرگتر کرد؟

اگر تصمیم به بزرگ کردن آلت تناسلی دارید، لازم است حتماً با متخصص اورولوژی مشورت کنید. در بررسی هاي انجام شده مشخص شده که تنها مردانی که آلت آنها در حالت شل کمتر از 4 سانتی متر و در حالت نعوظ کمتر از 7 سانتی متر است کاندیدای مناسبی برای بزرگ کردن آلت تناسلی هستند. قبل از تصمیم گیری کامل دراین زمینه بهتر است به یک درمانگر اختلالات جنسی یا مشاور مراجعه کنید و نگرانی هاي خودرا بیان کنید. دراین جلسات مشاوره سوالاتی مورد بررسی قرار می‌گیرند.
از جمله: آیا واقعا اندازه آلت تناسلی شما بطور غیر طبیعی کوچک است یا این که تقریباً دارای سایز متعادل است و شما درک غیر واقعی از آلت خود دارید؟ یا ایده ها و تصورات شما نسبت به اندازه آلت تناسلی غیر واقعی است؟ بنابر این قبل از هر تصمیمی بهتر است حتماً به زوج درمانگر اختلالات جنسی مراجعه کنید.

اقدامات درمانی غیر مجاز

از تزریق ژل در زیر پوست آلت تناسلی جهت افزایش حجم خودداری نمایید چون باعث از بین رفتن حس آلت تناسلی و ناتوانی جنسی می شود .

دستگاههای کشنده آلت Extender با توجه به ماهیت اسفنجی کورپوسهای آلت و متوقف شدن رشد کورپوسها تا سن بلوغ ، هیچ گونه تاثیری ندارد .

درمانهای دارویی و هورمون درمانی بعد از سن بلوغ، ضمن افزایش احتمال سرطان ها و از کار افتادن عملکرد بیضه ها، هیچ گونه تاثیری ندارد .

اقدامات درمانی مجاز در صورت تایید پزشک متخصص ارولوژی

بهترین و قطعی ترین روش در افرادی که دچار آلت تناسلی مخفی (دفن شده) هستند کاهش وزن بوده و در صورت شدید بودن چاقی می توانند با جراحی نسبت به برداشتن این چربیها (لیپکتومی) یا برداشتن پوست و چربی اضافی (ابدومینوپلاستی) و استفاده از حداکثر طول تناسلی کمک کرد.
در افراد با کوچکی واقعی طول آلت تناسلی (میکرو‌پنیس) با جراحی اقدام به قطع رباطهای آویزان کننده آلت تناسلی از استخوان لگن نموده، بعد از جراحی تحت نظر پزشک خود مراقبت های بعد از عمل را انجام دهند.
گاهی پوست روی بیضه تا روی آلت تناسلی ادامه پیدا کرده و مانع نعوظ با طول حداکثری آلت تناسلی میشود که میتوان با جراحی نسبت به برداشتن آن اقدام نمود.
با توجه به ماهیت زیبایی این جراحی تحت پوشش بیمه نمی باشد.

راهکارهایی برای داشتن حس بهتر نسبت به خود

اگر شما نسبت به بدن خود احساس خوبی ندارید صرف نظر از اینکه این احساس بد مربوط به اندازه آلت باشد یا سایر بخش های بدن می توانید با در نظر گرفتن نکات زیر بر این احساس بد غلبه کنید
۱. بر نکات مثبت بدن خود تمرکز کنید. شانه های پهن، لبخند زیبا و…
۲. تلاش کنید همواره سبک زندگی سالم داشته باشید، ورزش کنید و غذاهای سالم مصرف کنید. این سبک زندگی باعث میشود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.
۳. بیش از حد به اندازه آلت توجه نکنید. شما می توانید
۴. صرف نظر از اندازه آلت زندگی جنسی شاد و پرباری داشته باشید.
۵. به هیج وجه خود را با ورزشکاران حرفه ای، مدل ها و بازیگران مقایسه نکنید. این مقایسه باعث می شود معیارهای شما غیر واقعی شوند و شما همیشه نسبت به خود احساس بدی داشته باشید.