زود انزالی یا انزال زودرس یکی از انواع اختلالات جنسی می‌باشد که در آن فرد قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود به انزال می‌رسد؛ این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما آنچه که ناراحت کننده است پیامدهای زودانزالی از جمله تأثیر منفی بر روابط بین زوجین و کاهش اعتماد به نفس است، شیوه‌های مختلفی برای درمان زودانزالی وجود دارد که در ادامه توضیح کامل داده خواهد شد. اگر انزال همواره یا اغلب موارد زودتر از یک دقیقه از دخول در واژن اتفاق بیفتد نوعی زود انزالی است. 

عدم توانایی در به تأخیر انداختن انزال

زود انزالی یک نوع از بیماری های جنسی محسوب می‌شود اما با بیماری ناتوانی جنسی کاملا متفاوت است. گاهی افراد مدت زمان رابطه جنسی خود را با فیلمهای پورن مقایسه میکنند و به طور کاذب انتظارشان از آن رابطه جنسی بالا می‌رود. این افراد نیاز به اطمینان بخشی دارند و درمان دارویی نیاز نخواهند داشت. در نتیجه اگر در پروسه آمیزش جنسی هر دو نفر به طور کامل ارضا شوند بدون در نظر گرفتن طول زمان نزدیکی، سالم هستند و نیاز به درمان ندارند.

علت‌های بروز زود انزالی در زنان

معمولاً زنان با مشکلی به نام زودانزالی رو به رو نمی‌شوند، چون به طور معمول زنان دیرتر از مردان از لحاظ جنسی ارضا می‌شوند. به همین دلیل اگر زنانی با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند بهتر است علت آن را بدانند تا بتوانند روی خود کنترل داشته باشند.
بیشتر مشکلاتی که باعث می شود زنان زودانزالی را تجربه کنند، داشتن اندیشه اشتباه در مورد خودشان و رابطه جنسی است. مشکلات روانی در این خصوص بیشترین نقش را دارند. برای اینکه بتوانید این مشکلات را حل کنید باید از نظرات درمانگر اختلالات جنسی استفاده کنید. البته اولین قدم را باید خودتان بردارید، یعنی بخواهید که این تغییر اتفاق بیفتد و نسبت به رفع زودانزالی مشتاق باشید، در این صورت می توانید آن را درمان کنید. در این زمینه مشاوره جنسی شما را در انتخاب بهترین روش های درمان زود انزالی و یادگیری تکنیک های افزایش کیفیت رابطه جنسی یاری می دهد.

آیا بیماری زود انزالی راه درمان دارد؟

انزال زودرس بیماری بسیار شایعی در آقایان است. شیوع این بیماری حدود 30 درصد تخمین زده می‌شود. به این معنی که از هر 3 مرد یک نفر با زود انزالی دست و پنجه نرم میکنند. این شیوع بسیار بالاست.
اما آیا واقعا تمام این افراد از بیماری خود مطلع هستند؟ آیا میدانند که به چه پزشکی باید مراجعه کنند؟ واقعیت امر این است که خیر. درصد بسیار کمی از این بیماران جهت درمان خود مراجعه میکنند. این عدم مراجعه علل متعددی دارد. بعضی افراد زود انزال بدلیل عدم اطلاع کافی از فیزیولوژی طبیعی در یک رابطه جنسی از بیماری خود مطلع نیستند و فکر میکنند از نظر جنسی سالم هستند.
تعدادی از مبتلایان خصوصا در جامعه ما از مطرح کردن موضوع با دیگران و درمانگر اختلالات جنسی خجالت میکشند. بعضی فکر میکنند که بیماری ناشناخته و عجیبی است و گمان نمیکنند درمانی داشته باشد. در نتیجه بخش عمده این بیماران به درمانگر اختلالات جنسی مراجعه نمیکنند و یا با بیماری سازگاری حاصل میکنند و یا منجر به جدایی عاطفی با همسر میشود و یا طلاق کامل اتفاق می افتد. همه اینها در حالیست که بیماری به راحتی توسط یک زوج درمانگر اختلالات جنسی خوب قابل درمان است.

شناخت عوامل تاثیر گذار در زودانزالی

پزشکان و بسیاری از درمانگران اختلالات جنسی تا به حال عوامل بسیاری را در ایجاد این مشکل کشف کرده اند که به آنها اشاره ای خواهیم داشت.

استفاده از غذاهای ناسالم

الگوی غذاهای نا سالم مثل قست فودها که عاری از هرگونه ارزش غذایی هستند، می‌توانند در اختلال زود انزالی تاثیر گذار باشند. 

عدم آگاهی از جنس مخالف

بی شک یکی از مهمترین مسائل زندگی زناشویی شناخت احساسات و خواست طرفین از یک رابطه است، بهتر دیدم تا با ذکر مثالی این موضوع را بیشتر روشن کنم. ابتدایی ترین لازمه تحریک جنسی خانم ها احساس آرامش و توجه به احساسات آنها از ساعاتی قبل از رابطه است، داشتن صبر و حوصله در انجام معاشقه و بوسیدن، ماساژ قبل از شروع رابطه یکی دیگر از مهمترین مسائلی هستند که باید به آن توجه داشت، با توجه به توضیحاتی که داده شد هر چه بیشتر به احساسات طرف مقابل توجه داشته باشید باعث شناخت بیشتر خواهد شد که در بدست آوردن موفقیت کامیابی در زندگی و مسائل زناشویی پیش خواهید رفت.

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یکی از دلایل زودانزالی در مردان است که در این حالت آلت تناسلی مرد به نعوظ کامل نمی‌رسد یا نمی تواند در حالت برانگیختگی باقی بماند. تأثیرات روانی مانند کاهش اعتماد به نفس و فیزیولوژیکی مثل عدم گردش خون مناسب و ... را می توان از دلایل ایجاد اختلال نعوظ نام برد.

کم خوابی

کم خوابی و اختلالات جریان خواب یکی از شایعترین مواردی است که مسائل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد که بسیاری از افراد به سادگی با آن کنار می آیند، بی خوابی خود تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله: نداشتن برنامه غذایی صحیح، تحمل تنش و استرس در محیط کار و زندگی، وجود بیماری ها و اختلالات طبی و روانی، سوء مصرف مواد و دخانیات اینها گوشه ای از مشکلاتی است که شخص را دچار بی خوابی می کند. باید گفت بی خوابی خود ما در بسیاری از مشکلات و بیماریهاست که باید با شناخت عوامل تشکیل دهنده و با استفاده از مشاوره های اختلالات جنسی راه حل مناسبی را انتخاب و این مشکل را از بین برد.

فاصله زیاد بین روابط جنسی

یکی از مهمترین عوامل انزال زودرس فاصله طولانی بین هر نزدیکی است، وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می‌شود، معمولا کنترل یک باره آنها سخت می‌شود و منجر به انزال زودرس می‌شود.

تجربه جنسی کم

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که تا به حال رابطه ی جنسی نداشته اید و از این موضوع نیز نگران هستید که باید چه کنم؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت که شاید نیمی از افرادی که در جامعه با آنها در تماس هستیم با این مسئله روبرو هستند و این به معنی بیماری نیست! بلکه با پذیرش این مسئله و حفظ آرامش خود این مسئله را برای همیشه از بین برد.

سروتونین

سروتونین ممکن است در زود انزالی نقش داشته باشد. این هورمون طبیعی را عصب‌ها تولید می‌کنند. سطح بالای سروتونین در مغز مدت‌ زمان رسیدن به انزال را افزایش می‌دهد و سطح پایین آن ممکن است به کاهش این زمان و زود انزالی منجر شود.

خود ارضایی بیمارگونه

ثابت شده در افرادی که خود ارضایی بیمار گونه می‌کنند، میزان انزال زودرس بیشتر است و با قطع آن کم کم بهبودی حاصل می شود.

تماشای فیلم‌ها و تصاویر پورن

برخی تمایل به دیدن فیلم‌های پورن دارند. این فیلم‌ها مستقیماً در بخش احساسی افراد تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود بخواهند که سریع به نیاز جنسی خود پاسخ دهند. از این رو به خودارضایی روی می‌آورند و در مدت زمان کوتاهی به اوج هیجان رسیده و زود ارضا می‌شود.

نارضایتی از شکل و ظاهر بدن از عوامل زود انزالی

برخی نسبت به اندام و به خصوص اندام های جنسی شان احساس خوبی ندارند و یا ناراضی هستند. حتی برای این موضوع خود را تحت عمل های سخت زیبایی نیز قرار می دهند. نارضایتی از اندام های خود و استرس ناشی از عدم علاقه ی همسر به این اندام ها منجر به بروز زود انزالی می شود.

استفاده از کاندوم

آقایان دچار زود انزالی می توانند از کاندوم استفاده کنند. استفاده از کاندوم میتواند به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت جنسی مردانه، باعث کمتر شدن زود انزالی شود.

راهکارها

علت اصلی زود انزالی در 80 درصد موارد وجود استرس کنترل نشده بر روی اندام تناسلی است. وقتی فرد دچار استرس است نمی‌تواند کنترلی روی اندام تناسلی خودش داشته باشد. مواردی که می‌تواند کمک کننده باشد، ریلکسیشن قبل از نزدیکی و معاشقه بیشتر است. اکثر مردان به موضوع معاشقه (foreplay) قبل از انجام عمل نزدیکی بی‌توجه بوده لذا شریک جنسی آن‌ها بعد از خودشان به ارگاسم می‌رسد و همین موضوع در تماس‌های بعدی باعث تنش شده و انزال زودرس را تشدید می‌کند.
پرهیز از هیجان‌زدگی و حفظ آرامش نه تنها باعث از بین رفتن انزال زودرس می‌شود بلکه باعث طولانی شدن رابطه و احساس رضایت طرفین می‌شود. پیشنوازی یک تجربه جنسی شامل لمس کردن، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی‌که با نفس‌های عمیق و آرام همراه باشد می‌تواند به درمان زودانزالی کمک فراوانی بکند. زن‌ها به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای تحریک شدن از نظر جنسی نیاز دارند در حالی که مردها به سرعت بسیار بیشتری تحریک می‌شوند. با تمرین طولانی مدت پیشنوازی، مردها یاد می‌گیرند که هیجان خود را کنترل کنند و بدین ترتیب از نظر روانی تمرکز لازم برای جلوگیری از انزال خود را در دراز مدت پیدا می‌کنند.

دارویی

داروهای متعددی بر بهبود عملکرد انزال اثر می‌گذارند؛ از جمله گروه داروهای ضد افسردگی از مهم‌ترین عوارض آن‌ها می‌توان به تأخیر در انزال اشاره کرد. این داروها باید تحت نظر پزشک معالج مصرف شود ولی عوارض دیگری مانند حالت تهوع بالا رفتن فشارخون و تپش قلب در هنگام استفاده از دوز بالا گزارش شده‌اند. هر دارویی با اثر روان گردانی یا تداخل اثر با سیستم خودکار، ممکن است موجب ناتوانی جنسی شود پس مصرف اینگونه داروها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و از مصرف خودسرانه آن بپرهیزید. 

تاثیر ورزش بر زود انزالی

حرکات ورزشی روزانه علاوه منافع دیگر برای پیشگیری و درمان زود انزالی مؤثر هستند. تمرکز اصلی تمرین کگل است. از آنجایی که اندام شکمی نقش بسیار مهمی در رابطه جنسی بازی می‌کند، نرمش‌های تقویت عضلات شکمی را بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند.

روش فشار دادن به طریق ماسترز و جانسون

اگر طرف مؤنث آلت را به مدت چند ثانیه فشار دهد از نعوظ آن کمی کاسته می‌شود و موقتأ تحریک برای انزال از بین می‌رود. این کار را می‌توان چندین بار انجام داد که موجب امتداد یافتن و طولانی شدن فاز هیجانی شده و طرف مذکر را به انزال طبیعی یا دیررس عادت می‌دهد.

عشق بازی در طول زمان معجزه درمان زود انزالی

معاشقه طولانی به مرد آموزش می‌دهد چطور هیجاناتش را کنترل کند. زنان برای رسیدن به برانگیختگی جنسی نیاز به زمان طولانی‌تری دارند، اما مردان سریعاً می‌توانند مراحل چرخه جنسی را طی کنند. بنابراین در یک معاشقه مرد یاد می‌گیرد چطور هیجاناتش را به تعویق بیندازد و عمل را آهسته پیش برده و زمان معاشقه خود را مدیریت کنید.

تاثیر کاهش فاصله‌های زمانی بین دفعات رابطه جنسی بر زود انزالی

هنگامی که فرد مدت زیادی رابطه نداشته باشد یا بین روابطش فاصله زمانی می‌افتد، زمان انزالش کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بین روابط جنسی‌تان فاصله‌های طولانی مدت نیندازید.

تاثیر پوزیشن های مناسب حین رابطه جنسی

براي مقابله با انزال زودرس پوزیشن‌هایی که در حین رابطه انتخاب می‌کنید می‌تواند تاثیر شگفت انگیزي بر زمان رابطه جنسی شما داشته باشد. بنابراین در این مرحله به شما میگوییم که کدام پوزیشن‌ها میتواند باعث طولانی‌تر شدن رابطه جنسی شده و کدام پوزیشنها زمان رابطه را به شدت کاهش میدهند. وقتی بحث به پوزیشن میرسد، براي افزایش زمان رابطه جنسی کافی است به جاي پوزیشنهایی که موجب تحریک بیش از حد شما هستند، پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که کمتر باعث تحریکتان می‌شوند.

تکنیک مکث یا STOP-STAR

یکی از روشها دخول به تعداد ۴ بار و سپس توقف ۳۰ ثانیه و دوباره شروع مجدد است.

 

عوارض زود انزالی

زود انزالی می‌تواند در زندگی‌ شخصی‌تان مشکلاتی ایجاد کند؛ مثلاً:
• استرس و مشکلات رابطه. داشتن استرس در رابطه جزو عوارض شایع زودانزالی است.
• ناباروری. اگر انزال داخل واژن صورت نگیرد، زود انزالی می‌تواند گاهی اوقات بارداری را با دشواری روبرو کند.

جمع بندی

موارد فوق فقط برخی از راهکار های زودانزالی است. برای افرادی که از اختلال جدی زود انزالی رنج می برند حتما باید به درمانگر اختلالات جنسی مراجعه نمایند تا نوع زودانزالی مشخص شود و درمان دقیق برای این اختلال شروع شود. مشاوره نسل امید با بهره گیری از بهترین درمانگران اختلالات جنسی، آماده پاسخگویی به شماست.