اختلالات جنسی شاخه ای از علوم پزشکی است که به ارائه راهکارهای مناسب برای بهبود روابط جنسی و احساسی زوجین می‌پردازد. 

درمان اختلالات جنسی در واقع نوعی گفتگوی درمانی است که به منظور کمک به افراد و زوجین در رسیدن به یک تعامل روانی، شخصی یا بین فردی تأثیرگذار بر رضایت جنسی طراحی شده است.

هدف از درمان اختلالات جنسی این است که به افراد کمک کند تا از چالش های جسمی و عاطفی گذشته دور شوند تا رابطه ای رضایت بخش و زندگی جنسی لذت بخش تری داشته باشند.

چگونه بفهمیم که باید به یک مشاور اختلالات جنسی مراجعه کنیم؟ 

اختلال عملکرد جنسی بسیار شایع است. در حقیقت، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان گزارش می‌دهند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده اند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• زود انزالی 

• اختلال نعوظ

• واژینیسموس

 خود ارضایی

• بی میلی جنسی

• فتیشیسم

• اختلال ارگاسم

• اعتیاد جنسی

• تنوع طلبی در رابطه‌ی جنسی

• وسواس جنسی

• سادیسم جنسی

• مازوخیسم جنسی

• غنی سازی روابط زوجین

• مشاوره زوجین قبل از ازدواج

زوج درمانگری (مشاوره پس از ازدواج)

• کمبود علاقه

• انزال زودرس

• کاهش اعتماد به نفس جنسی

• عدم پاسخ به محرک جنسی

• ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

• میل جنسی بیش از حد (هایپرسکشوالیتی)

• ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی

• داشتن فانتزی های نامناسب جنسی

داشتن رابطه جنسی سالم، لازمه یک زندگی طبیعی و پر نشاط است. صمیمیت جسمی و عاطفی بخش های اساسی را در زندگی زناشویی شما تشکیل می‌دهند. وقتی اختلال عملکرد جنسی رخ می‌دهد، داشتن یک رابطه جنسی سالم ممكن است دشوار باشد.

بنابراین اختلالات جنسی می‌تواند به شما در ترمیم مجدد چالشهای جنسی و افزایش رضایت جنسی تان کمک کند.

اختلالات جنسی چگونه کار می‌کند؟

درمانگر اختلالات جنسی نوعی روان درمانگر است. شما از طریق گفتگو، نگرانی‌ها و احساسات خود را بیان می‌کنید و تجربیات تلخی را که داشته اید، با راهکارهای ارائه شده از سمت مشاوره اختلالات جنسی جبران می‌کنید. این راهکارها به شما کمک می‌کند که شرایط فعلی را پشت سر بگذارید و سلامت رابطه جنسی خود را تضمین کنید.

شما به همراه درمانگر خود، سازوکارهای مقابله ای را برای کمک به بهبود روابطتان یاد می‌گیرید، تا بتوانید زندگی جنسی سالم تری داشته باشید.

درمانگر اختلالات جنسی چگونه به شما کمک می‌کند؟

در حین جلسه اولیه، درمانگر شما، با شما و شریک زندگی تان صحبت خواهد کرد. 

با هر جلسه، درمانگر تان شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی های شما که ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود، پیش خواهد برد. درمان اختلالات جنسی به معنی مشاوره برای چگونگی فراهم کردن یک رابطه جنسی مناسب است که می تواند شما را در بهبود کیفیت رابطه جنسی یاری دهد. به احتمال زیاد قبل از جلسه بعدی خود، روند درمانی را با تکالیف و تمرین هایی که درمانگرتان توصیه کرده پیش میبرید.

شرایط خاص شما برای مراجعه به روان درمانگر جنسی

درمانگر شما می‌تواند در مورد علائم و نشانه های شما با همکارانش مشورت کند و برای یافتن هرگونه نگرانی جسمی که منجر به مشکلات جنسی بیشتر شود، راهکارهایی ارائه نماید.

اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی شما قرار گرفته است، دیدن یک درمانگر جنسی ایده خوبی است. به همین ترتیب، اگر عدم صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی به جدی ترین دغدغه شخصی شما تبدیل شود، به یک متخصص روان درمانگر نیز نیاز خواهید داشت.

چگونه یک درمانگر جنسی معتمد پیدا کنم؟

روان درمانگر حاذق و متبحر می تواند یک درمانگر اختلالات جنسی، روانشناس، مشاور ازدواج یا خانواده باشد. این متخصصان بهداشت و روان، برای اینکه به عنوان یک متخصص جنسی معتبر شناخته شوند، تحت آموزش های جنسی گسترده ای قرار می‌گیرند.

درمانگر اختلالات جنسی شما باید شخصی معتمد و رازدار باشد. شما قرار است از خصوصی ترین مسائل جنسی خود و شریک زندگی تان صحبت کنید؛ بنابراین مهم است که بتوانید با آرامش و اطمینان خاطر، تمام جزئیات مربوط به روابط تان را با او در میان بگذارید تا بتواند بهترین راه حل‌ها را به شما ارائه دهد. 

سازگاری با درمانگر

موفقیت آمیز بودن درمان اختلالات جنسی تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر با درمانگر خود ارتباط برقرار می‌کنید و چقدر به او و راهنمایی هایش اعتماد دارید تا در رفع نگرانی هایتان به شما کمک کنند.

انتخاب یک درمانگر اختلالات جنسی باید به نوعی باشد که شما حس اعتماد و آرامش داشته باشید تا به راحتی در مورد مسائل شخصی صحبت نمایید. 

درمان انفرادی در مقابل زوج

لازم نیست شریک زندگی خود را همراهتان به مطب درمانگر اختلالات جنسی بیاورید. برای برخی دیگر، حضور هر دو نفر در طول درمان ممکن است به بهبود رضایتمندی و ایجاد ارتباط قوی تری کمک کند.

در مورد انتخاب خود برای شروع درمان با شریک زندگی خود صحبت کنید. اگر دوست دارید که او نیز با شما همراه شود، باید حتما نظر او را بدانید.

برخی از درمانگران همچنین جلسات را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند، بنابراین ممکن است بتوانید از داخل خانه خود با آن‌ها ملاقات کنید.

اهمیت برنامه در روند درمان اختلالات جنسی

برای افزایش بازدهی، جلسات مشاوره باید به صورت منظم و طبق نظر و صلاح دید درمانگر انجام شود. 

سخن آخر

تحقق زندگی جنسی سالم و کنترل شده، برای سلامتی شما مهم و حیاتی است. داشتن یک رابطه جنسی سالم می‌تواند به سلامت فیزیولوژیک و سلامت روان کمک کند.

با این حال، برای برخی افراد، رابطه جنسی منبع اضطراب و نگرانی زیادی است. اختلال عملکرد جنسی می‌تواند منجر به بروز مشکلات در رابطه، از بین رفتن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود.

درمان اختلالات جنسی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و رفع چالش های اساسی است. در صورت بی توجهی و عدم درمان کامل ممکن است با مشکلاتی اعم از نگرانی‌های روانی مانند اضطراب، استرس و مشکلات اعتماد به نفس، دست و پنجه نرم کنید.

اما درمانگر اختلالات جنسی می‌تواند به افراد و زوجین كمك كند تا راهی برای برقراری ارتباط صریح و صادقانه پیدا كنند تا بتوانند فارغ از هرگونه نگرانی یا چالش، به سمت داشتن زندگی جنسی سالم و شاد حرکت كنند.

مطب مشاوره شیوا ابراهیمی با سالها تجربه، از برترین و تخصصی ترین مشاوره در زمینه اختلالات جنسی می‌باشد.