در این مقاله قصد داریم در مورد دلایل و درمان واژینیسموس با شما صحبت کنیم تا شما بدانید دخول دردناک چیست و چگونه میتوانید آنرا درمان کنید. همچنین شما را با انواع واژینیسموس آشنا خواهیم کرد.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یا ترس از نزدیکی از راه واژن در برخی از زنان وجود داشته که در آن به صورت غیر ارادی عضلات لگن منقبض شده و اجازه ی ورود نمیدهد. این مشکل علاوه بر رابطه ی جنسی، در حین وارد کردن تامپون و یا انجام معاینات مامایی نیز رخ میدهد. عضلات پوبوکوکسیژئوس که باعث بروز چنین مشکلی میشود در هنگام ارگاسم، رابطه ی جنسی، ادرار، زایمان، حرکت روده ای و ... تاثیرگذار است. 

واژینیسموس چگونه رخ میدهد؟

مکانیزم واژینیسموس عموما وقتی رخ میدهد که خانم برای اولین بار رابطه ی جنسی را برقرار میکند. این موضوع به دلیل هراس خانم ها در هنگام مقاربت نیز بیشتر شده و باعث میشود بدن را سفت کرده و درد بیشتری را در هنگام دخول تجربه کنند که نیاز به درمان واژینیسموس را بیشتر میکند.

 این موضوع در خانم هایی که به واژینیسموس مبتلا هستند کاملا غیر ارادی پیش میرود به شکلی که آنها هیچوقت به ورود تامپون به بدن خود فکر هم نکرده اند و در هنگامی که میخواهند رابطه جنسی را تجربه کنند، به فکر درمان واژینیسموس میافتد. 

علائم واژینیسموس چیست و چه کسانی به آن مبتلا میشوند؟

واژینیسموس هم مانند بسیاری از بیماری ها دارای علائم مشخصی است که البته برخی از آنها در زنان متفاوت است، اما از جمله علائم مشترک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

• منقبض شدن غیر ارادی واژن در هنگام نزدیکی

• احساس سوزش در هنگام دخول

• احساس درد شدید در هنگام برقراری رابطه جنسی

گاهی تصور میشود زنانی که دچار واژینیسموس هستند، به دلیل میل جنسی کمی که دارند از دخول جلوگیری میکنند اما این موضوع صحت ندارد چراکه آنها میتوانند به وسیله ی معاشقه و  پیش نوازی به ارگاسم برسند اما به صورت کاملا غیر ارادی در هنگام دخول عضلات لگن و واژن آنها قفل میشود تا محافظت انجام داده  و زنان در بروز این مساله هیچ دخالتی ندارند و بدلیل سرد مزاجی نیست. 

برخی از زنان به این مشکل دچار هستند و از مطرح کردن آن با ماما هم شرم دارند؛ گاهی ممکن است در اولین ورود تامپون یا برقراری رابطه جنسی متوجه آن شوند و گاهی بعد از چندین دوره رابطه جنسی با آن روبه رو شوند.

دلایل بروز واژینیسموس چیست و چرا رخ میدهد؟

بیشترین دلایلی که میتواند منجر به واژینیسموس یا دخول دردناک شود، مربوط به مسائل روانی بوده اما سایر موارد نیز میتواند در به وجود آمدن آن نقش آفرین باشد. این دلایل عبارتند از: 

• اضطراب از برقراری رابطه جنسی

• تصورات منفی در مورد رابطه جنسی

• معاینه توسط ماما در کودکی

• سو استفاده جنسی در گذشته

• ترس از رابطه جنسی

• یائسگی و عدم ترشح هورمون استروژن در واژن

• عفونت های مخمر و مجاری ادراری

انواع واژینیسموس

واژینیسموس اولیه: در این مورد فرد از ابتدا این مشکل را همراه خود داشته و در هنگامی که برای اولین بار شریک جنسی وی قصد دارد تا آلت را را وارد واژن کند، حس بدی به او دست داده گویی با یک دیوار برخورد میکند. در این مورد زن درد زیادی را تجربه میکند تا جایی که احساس میکند نفسش بالا نمی آید. بعد از اینکه تلاش برای دخول به اتمام برسد، درد نیز از بین میرود.

واژینیسموس ثانویه: این موضوع به صورت مقطعی رخ میدهد به شکلی که زن در گذشته به راحتی رابطه جنسی را تجربه کرده اما وجود عواملی همچون عفونت، یائسگی، زایمان، جراحی، تجاوز و یا بروز مشکلاتی در روابط زوجین منجر به بروز آن میشود. 

آیا مبتلا بودن به واژینیسموس به معنای شکست در رابطه است؟

شما با مبتلا بودن به واژینیسموس، نیاز نیست احساس شرم کنید چرا که این اختلال بصورت کاملا غیر عادی در بدن شما رخ میدهد و با ایجاد احساس شرم و ناراحتی در خود آنرا تشدید میکنید. پس بجای این مورد ، در کنار درمان سعی کنید به برقراری رابطه جنسی از روش های دیگر نظیر معاشقه و ماساژ تمرکز کرده و از این طریق به ارگاسم و لذت جنسی برسید. 

چطور واژینیسموس را درمان کنیم؟

برای درمان واژینیسموس ابتدا لازم است توسط درمانگر اختلالات جنسی سابقه ی این بیماری و وضعیت لگن بررسی شده تا در مورد آن تصمیم گرفته شود. گاهی نیاز است بیماری هایی همچون عفونت که باعث بروز این مساله شده ابتدا رفع گردد تا بتوان واژینیسموس را درمان کرد. 

همچنین راهکارهای زیر نیز میتواند موثر باشد:

• مراجعه به درمانگر اختلالات جنسی: این مرحله اولین و مهمترین گام برای تشخیص دلایل بیماری است.

• انجام تمرینات کنترل عضلات کف لگن: در این روش شما با انجام تمرینات کگل و تمرینات انقباض و آرامش عضلانی به کنترل لگن کمک میکنید.

• روان درمانی و هیپنوتیزم: اگر بروز مشکلاتی نظیر تجاوز یا خاطره ی بدی منجر به انزجار از رابطه ی جنسی شده است ، با روان درمانی میتوانید به خود برای ایجاد نگاهی نو کمک کنید. 

• آرامش سازی: شما با انجام ریلکسیشن میتوانید به عضلات خود کمک کنید تا رهاسازی شده و در هنگام رابطه جنسی و دخول منقبض نشوند. 

• کاهش حساسیت با انجام مراحل گام به گام : برای اینکار ابتدا لازم است واژن خانم هر روز لمس شده و به مرور به دهانه واژن نزدیکتر شود. سپس لابیا لمس شده و در مراحل بعدی با وارد کردن انگشت گام بعدی برداشته شود. وقتی این مراحل بدون درد پشت سر گذاشته شد، زن میتواند با ورود یک جسم پلاستیکی یا مخروطی مانند گام بعدی را برداشته و اگر بدون درد بود، در حدود 10 الی 15 دقیقه آنرا در داخل بدن رها کند تا واژن به فشار ایجاد شده عادت کند. سپس این مراحل را بدن با شریک جنسی خود ادامه دهد و از او بخواهد به مرور بجای وارد کردن انگشت، آلت خود را به آرامی در واژن زن وارد کند و کم کم اگر این مراحل بدون درد همراه بود یک رابطه جنسی را تجربه کنند. این فرایند نیازمند آن است که حوصله بخرج داده و برای حصول نتیجه بهتر صبوری بخرج دهید. 

آیا واژینیسموس درمان میشود و چقدر زمان میبرد؟

درمان واژینیسموس  باتوجه به میزان و عوامل ناشی از آن، متفاوت است و بین چند هفته تا چند ماه زمانبر است. در موارد زیادی با ورزش و تمرین حل شده اما گاهی نیاز به جراحی بوده ، پس آرامش خود را حفظ کرده و با مراجعه به درمانگر اختلالات جنسی از وضعیت بدن خود مطلع شوید و در آرامش درمان کنید. لازم به ذکر است شیوا ابراهیمی با سالها تجربه در خصوص درمان واژینیسوموس، از بهترین درمانگران شمال تهران می‌باشد. برای نوبتدهی با ما تماس بگیرید.