به دلیل عدم آگاهی از مسائل جنسی معمولاً افراد مشاوره جنسی را یک موضوع خجالت آور و ناراحت کننده می دانند.  هر چند که مشاوره جنسی معمولاً مربوط به مشکلات زندگی زناشویی و روابط جنسی زن و شوهر پس از ازدواج است.  اما در مرکز مشاوره جنسیتی صرفاً به مشکلات زندگی زناشوئی نمی پردازند، بلکه همه افرادی که به سن بلوغ می‌رسند معمولاً نیاز به دریافت آموزش و آگاهی در مورد مسائل جنسی دارند. آموزش های جنسی باید با رعایت عفت و به دور از هرگونه پرده دری انجام گیرد. مشاوره جنسی سبب حل بسیاری از مشکلات زوج‌ها و همچنین افرادی که تازه به سن بلوغ رسیده اند می شود.

در کلینیک مشکلات زناشویی، مشاوره جنسی برای زوجین انجام می‌شود. مشاوره جنسی یکی از مسائل مهم در روند زندگی زناشویی است.  مشاوره جنسی باعث می شود از بسیاری از مشکلات و آسیب هایی که ممکن است در زندگی زناشویی به وجود آیند، جلوگیری شود و منجر به زندگی آرام بخش و موفق برای زوجین گردد.

مشاوره جنسی در سن بلوغ

در دوران نوجوانی که سن بلوغ، سن تغییر هورمون ها و رشد اندام های بدن است،  فرد شرایط بدنی جدیدی را تجربه می‌کند.  به همین دلیل افراد در سن بلوغ باید شناخت کاملی از شرایط جدید خود داشته باشند.  شناخت کامل مسائل جنسی در سن بلوغ هم به لحاظ بهداشت جسمی و هم  بهداشت جنسی دارای اهمیت بسزایی است.  در اکثر خانواده‌ها پدر و مادر به دلیل حجب و حیا آموزش مناسبی درباره مسائل جنسی به فرزندان ارائه نمی‌کنند و همین امر سبب بروز بسیاری از مشکلات در آینده فرزندانشان می شود. به دلیل اینکه بستر مناسبی برای آموزش و مشاوره جنسی در مدارس وجود ندارد، بهترین راه برای کمک به نوجوانان استفاده از یک مرکز مشاوره جنسیتی است.

در چه زمانی میتوان از یک مرکز مشاوره جنسیتی یا کلینیک مشکلات زناشویی استفاده نمود؟

 هر موضوعی که باعث شود افراد در مسائل جنسی دچار ناآرامی شوند نیاز است که از یک مشاوره جنسی استفاده نمایند. از مواردی که افراد می توانند به یک مرکز مشاوره جنسی مراجعه کنند:

• عدم رضایت جنسی توسط یکی از زوجین

• سرد مزاجی زوجین

• عدم آگاهی از اقدامات جنسی

• عدم آگاهی درست از پیش نوازی

• نداشتن دانش کافی در رابطه با مسائل مختلف

• ناتوانی های جنسی

اگر هر کدام از مسائل بالا  یک بار اتفاق می افتد به نظر نمی رسد مشکلی پیش بیاید ولی اگر هر کدام از این مشکلات و مسائل جنسی تداوم یابند،  باعث مشکلات و ناراحتی های بسیاری در زندگی زوجین می گردد.

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی رایج

آگاهی و دانش از روابط جنسی بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات جنسی می‌باشد.  درمان ناتوانی های جنسی که معمولاً شایع ترین آن ها اختلال نعوظ و همچنین اختلالات انزال است در کلینیک مشکلات زناشویی بررسی می شود. اولین و مهمترین نکته که فرد مبتلا به ناتوانی جنسی به مرکز مشاوره جنسی مراجعه می کند به علت عدم یا ناکافی بودن نعوظ و سفتی آلت است.  مشکل نعوظ در مردان مشکلات متعددی را از نظر روحی و روانی برای زن و مرد ایجاد می کند و البته بیشتر در سنین میانسالی به بعد در مردان روی می‌دهد و در میان مردان جوان کمتر رایج است. یکی از دلایل این امر را می توان مشکلات و اختلالات روحی دانست.

متخصص درمان نعوظ معمولاً در ابتدا وجود یک بیماری زمینه ای در فرد مانند دیابت یا بیماری قلبی را بررسی می نمایند. در گام بعدی، استرس، اضطراب و افسردگی و همچنین مشکلات خانوادگی که در این امر بسیار حائز اهمیت هستند توسط متخصص درمان نعوظ بررسی می شود.

مشکلات رایج جنسی

• دیر انزالی

• زود انزالی

• بی میلی جنسی

• خیانت و دگر خواهی

• همجنسگرایی

• تجاوز جنسی

• تنوع طلبی

زوج درمانگر خوب در تهران

زوج درمانی که همان مشاوره ازدواج است نوعی از روان درمانی است که در آن یک زوج درمانگر کمک می کند افراد رابطه بین خود را بهبود بخشند. 

زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است خواه شریک زندگی یا هر نوع رابطه دیگر باشد. به عنوان مثال یک زوج ممکن است بعد از ده سال زندگی مشترک با هم متوجه شوند که به زوج درمانی نیاز داشته و برای بهبود روابط  و زنده کردن روابط عاشقانه خود به یک مرکز زوج درمانی مراجعه نمایند و یک زوج دیگر ممکن است  قبل از ازدواج نیاز به شناخته خواسته های خود از رابطه داشته باشند.

یک زوج درمانگر خوب در تهران می تواند در همه انواع روابط به زوج ها کمک نماید. بعضی از افراد تصور می کنند که فقط زمانی که موضوعات بسیار جدی  مانند خیانت یا اعتیاد، در یک رابطه تاثیر می گذارند،  می توانند از یک زوج درمانی استفاده نمایند.  در صورتی که زوجین می توانند از مزایای زوج درمانی در طیف گسترده‌ای از مسائل استفاده کنند. زوج درمانی می تواند مشکل فعلی را برطرف کند و از تشدید مشکلات جلوگیری نماید. متاسفانه در تحقیقات دیده شده که افراد معمولاً ۶ سال بعد از احساس وجود ناآرامی در مسائل و روابط جنسی به مرکز زوج درمانگر خوب در تهران مراجعه می کنند.

چگونه بهترین زوج درمانگر تهران را بشناسیم؟

یک مرکز زوج درمانگر خوب باید از متخصصین با تجربه ای که علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط تجربه کاری بالایی نیز دارند استفاده نماید. همچنین افراد باید در شرایط بحرانی بتوانند به درمانگر زوج درمان به راحتی دسترسی داشته باشند. همچنین یک درمانگر باید تا درمان کامل مراجعه کننده،  پیگیر فرایند درمان زوجین باشد. بهترین زوج درمانگر  می تواند نقش اساسی در بهبود بخشیدن زندگی افراد ایجاد نماید. 

یک زوج درمانگر خوب می تواند برای کمک در بسیاری از موضوعات مانند موارد زیر به شما کمک کنند

• مشکلات ارتباطی

• مشکلات جنسی

• درگیری درباره فرزند آوری یا خانواده های آمیخته

• سوء مصرف مواد

• خشم

• خیانت

• مسائل مزمن سلامتی

در طی درمان، زوج درمانگر به زوجین کمک می‌کند تا از عوامل پایداری، مشکل آگاهی یابند، در حالیکه هر دو نفر کمک می کنند تا هر یک نقش خود در تعاملات ناکارآمد آگاهی پیدا کنند، این موضوع به آنها کمک می‌کند تا درک خود از روابط با یکدیگر را تغییر دهند. یکی دیگر از مهمترین جنبه های زوج درمانی شامل تغییر رفتار ها و روشهای ارتباط با یکدیگر است زوج درمانگر خوب تکالیفی را به زوجین می دهد تا در در خانه مهارت هایی را که آموخته اند در تعاملات روزانه خود به کار گیرند و روابط خود را بهبود دهند.

شما میتوانید از مشاورین نسل امید بعنوان زوج درمانگران در مرکز مشاوره جنسیتی استفاده کرده و یک رابطه ی عاشقانه را مجدد بسازید. لطفا نظر دهید و با ما در تماس باشید.