برای دست آوردن زیبایی مناسب لبها روشی برای تغییر حجم لب‌ها وجود دارد که با استفاده از تزریق مواد (هیالورونیک اسید) فیلر به آن‌ها انجام می‌شود.

فیلر ها از جنس های مختلفی ساخته شده اند و فرمول های مختلف ساخته شدن آن ها، موجب می شود که فیلرها خواص متفاوتی داشته باشند و برای بخش های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. فیلرها یکی از امن ترین و سریع ترین روش ها برای جوانسازی پوست به شمار می روند و می توانند ظاهر جذابی برای شما به وجود بیاورند و همچنین سن شما را کم تر از میزان واقعی آن، نشان بدهند. انتقال این مواد به بخش های مختلف پوست باعث افزایش حجم این ناحیه می شود و اثرات پیری را کم می کند. با گذر زمان، تولید کلاژن در پوست به حداقل می رسد و با بالا رفتن سن، جوانی و شادابی ظاهر شما ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. علاوه بر این احساسات مختلف شما در درجه اول روی صورت بروز پیدا می کنند و همین موضوع موجب شکل گیری خط و خطوط روی چهره می شود. استفاده از فیلرها با حجم بخشیدن به صورت و از بین بردن خط و خطوط برای مدتی؛ چهره شاداب برای شما ایجاد می کنند. مواد مختلفی در طی دوران تکامل این ژل ها مورد استفاده قرار گرفتند که روز به روز کیفیت آن ها افزایش یافته است. 

عکس قبل و بعد تزریق ژل لب

تزریق فیلر امروز به یک شیوه بسیار محبوب برای افراد مختلف تبدیل شده و هر روز افراد زیادی در سراسر دنیا، این روش را برای خودشان انتخاب می کند. تزریق فیلر، زمان بسیار کمی را از فرد می گیرد و پس از انجام این تزریق، او آماده می شود که همه فعالیت های معمولی زندگی را از سر بگیرد. زمان بسیار کم انجام این فرآیند و نتایج طبیعی حاصل از آن، دلایل مهمی هستند که افراد مختلف را به طرف انتخاب این شیوه، سوق می دهند. 

فیلر ها (مواد پرکننده های لب) از چه موادی ساخته می شود؟

مجموعه متنوعی از فیلر های درمانی وجود دارد که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده و جراحان زیبایی آن ها را به کار می گیرند. به طور کلی فیلر ها توسط مواد سازنده خود دسته بندی می شوند. همواره مطمئن شوید فیلر انتخابی شما به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده، نام تجاری معتبر داشته و تنها از طریق نسخه پزشکان معتبر قابل خریداری است. از جمله این پزشکان می توان به جراحان زیبایی معتبر اشاره کرد.

مواد فیلر یا پر کننده ترکیبات مختلفی هستند که به منظور پر کردن چین و چروک ها یا افزودن حجم به بافت های مختلف استفاده می شوند. در گذشته بیشتر از سیلیکون برای این منظور استفاده میکردنند ولی به علت احتمال وجود عوارض نا خواسته امروزه بیشتر از ترکیبات کاژن یا هیالورونیکاسید (HA) و کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (CaHA) و پلی متیل متاکریلات (PMMA) استفاده می شود.

هیالورونیک اسید

یک ماده طبیعی است که در پوست یافت می شود. این ماده به حفظ رطوبت و حجم لب ها کمک می کند. فیلرهای هیالورونیک اسید معمولا نرم و ژل مانند هستند. اغلب فیلر های هیالورونیک اسید به همراه دارویی به نام لیدوکایین تزریق می شوند تا ناراحتی در طول فرایند و پس از آن به حداقل برسد.

فیلر های هیالورونیک اسید که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده اند شامل موارد زیر می شوند:

1. محصولات ژوویدرم: ژوویدرم XC، ولوما، وولبلا، ولور

2. محصولات رستیلن: رستیلن، سیلک، لیفت، ریفاین و دیفاین

3. بلوترو بالانس

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (CaHA)

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت نیز یک ماده طبیعی دیگر است که عمدتا در استخوان ها یافت می شود. در فیلرهای حاوی این ماده، ذرات میکروسکوپی کلسیم در یک ژل روان شناور هستند. غلظت فیلر های CaHA بیشتر از فیلرهای هیالورونیک اسیدی بوده و معمولا ماندگاری بیشتری نیز دارند. 

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات یک ماده صنعتی و ایمن برای بدن است که از اوایل قرن گذشته در پزشکی به کار گرفته شده است. فیلر های PMMA به صورت توپ های کوچک و همیشگی در زیر پوست باقی مانده و به صورت مداوم از آن حمایت می کنند. این فیلر ها حاوی کلاژن نیز هستند. کلاژن یک ماده طبیعی در پوست است که در ساختار و سفتی پوست نقش دارد. از جمله فیلر های PMMA که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده اند می توان به بلافیل اشاره کرد. این فیلر در گذشته تحت عنوان آرتفیل شناخته می شد.

عکس قبل و بعد تزریق ژل لب

اما سوال های متداول شما

هر لب، چه مقدار فیلربرای تزریق  نیاز دارد؟

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که اکثر افراد به آن را نمی دانند این است که، درشت و پر شدن لب‌ها به طوری که دوست دارند نباید لزوما یک شبه اتفاق بیفتد. اگر لب خیلی باریکی دارید و می‌خواهید که لب‌های درشت، ولی طبیعی داشته باشید، به چند جلسه و خب هزینه کردن بیشتری نیاز دارید.

نکته قابل توجه برای داشتن لب‌هایی پر و طبیعی این است که لایه لایه روی هم ساخته شود  با تکنیک Micro droplet Liner Injection، لب کاملا جدیدی با سایز و اندازه‌ی دلخواه با دادن زمان مناسب، می‌توانید داشته باشید.

آیا تزریق فیلر لب دردناک است؟

بستگی دارد که دکتر متخصص از چه بی حس کننده‌ای استفاده کند، برای مثال بعضی از پزشکان از بی حس کننده‌های دندانپزشکی استفاده می‌کنند که بیمار هیچ چیز را حس نکند، اما برخی دیگر از پزشکان از ژل بی حس کننده استفاده می‌نمایند که می‌تواند باعث ناراحتی مراجعه کننده شود.

فیلر لب تا چه زمانی باقی می ماند؟

این موضوع به سن مراجع مرتبط میشود ولی به طور کلی متوسط هر 4 تا 6 ماه باید تکرار شود تا سایز و مدل مورد نظر بیمار حفظ شود.

اگر عمل زیبایی ناموفق بود، آیا امکان تخلیه فیلر وجود دارد؟

یکی از مزایای استفاده از فیلر هیالورونیک اسید نسبت به کلاژن این است که HA به راحتی توسط آنزیم هیالورونیداز قابل حذف کردن است؛ بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید به راحتی قابل حل و تصحیح است.

نکات قابل توجه در استفاده از فیلرهای لب (پرکننده های لب):

1. تزریق ژل لب یا تزریق فیلر لب فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. در مورد لب این عمل بعد از تزریق بی حسی موضعی انجام می‌شود چون تزریق ژل در لب بدون بی حسی بسیار دردناک است

2. لب ها بعد از تزریق ورم دارند برای پیدا شدن فرم‌ایده آل ۱تا ۲ هفته صبر کنید

3. بعد از تزدیق نیاز به استراحت ندارید و‌ می توانید به کارهای روزمره برسید

4. بهتر است هفت روز قبل از تزریق از مصرف فرآورده‌هایی که خون را رقیق می‌کنند مانند آسپیرین و داروهای مثل بروفن و ژلوفن خودداری نمایید تا از احتمال خون‌مردگی یا خونریزی محل تزریق کاسته شود.

5. عدم‌تقارن بعد از تزریق طبیعی است و بهتر است تا ۱یا ۲روز دست به لبهاتون‌نزنید و دستکاری نکنید.

6. با توجه به بازار آشفته این نوع محصولات در ایران و به منظور جلوگیری از مصرف ژل‌های بی‌کیفیت که به طور غیرقانونی وارد می‌شوند، باید از نوع ژلی که برای شما مصرف می‌شود مطمئن شوید. ژل‌های بی‌کیفیت ارزان‌تر هستند ولی ممکن است بسیار گران برای شما تمام شود.

7. ژل‌های ارزان قیمت ممکن است گلوله شود یا از جای خود حرکت کنند و منظره بدی را به وجود آورد از طرف دیگر بسیاری از این ژل‌ها به علت موادی که در ترکیب خود دارند باعث واکنش سیستم ایمنی فرد شده و در نهایت می‌تواند موجب ایجاد گرانولوما شود. درمان گرانولوما ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد. حتماً نام ژل تزریقی را از پزشک‌تان بپرسید و جعبه آنرا در خانه نگهداری نمایید.

انتخاب پزشک مناسب برای مراجه:

در هنگام انتخاب یک ارائه دهنده برای انجام درمان های تزریقی باید همانند انتخاب یک جراح دقت و موشکافی به خرج داد. با اینکه درمان با فیلر یک فرایند غیر جراحی است اما باز هم یک فرایند پزشکی به شمار آمده و نیازمند مهارت، دانش و تجربه تخصصی هستند تا از دستیابی به ایمنی و نتایج مطلوب اطمینان پیدا شود. ارائه دهنده این خدمات باید حس زیبا شناسی، مهارت، دقت و دانش بالایی از آناتومی صورت در این زمینه داشته باشد. قبل از انجام فرایند می توان عکس های قبل و بعد از فرایند بیماران قبلی را از ارائه دهنده درخواست کرد.

سخن آخر درباره فیلر لب

با توجه به نکات گفته شده برای انجام فیلر لب نیاز به مراجعه به مجموعه ی قابل اعتماد و پزشکان دارای مهارت می باشد. مجموعه زیبایی و لیزر یاس با بهره گیری از بهترین پزشکان متخصص زیبایی واقع در شمال تهران در خدمت شماست تا زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد. لطفا هم اکنون با ما تماس بگیرید و از نظرات ارزشمند خود مارا بهرمند نمایید.