میکرودرم ابریژن یا به اختصار میکرودرم یکی از بهترین و ایمن ترین روش‌هایی است که با انجام درست آن می‌توان جوش، لک، منافذ باز پوست، تیرگی پوست و بسیاری از ضایعات پوستی پوست خود را پاک کرد و به کمک این متد به پوستی جوان‌تر و زیباتر رسید. این روش زیبایی برای تمامی افراد با هر رنگ پوستی ایمن و بسیار موثر می‌باشد.
میکرودرم ابریژن برای اولین باردر سال 1985 توسط ایتالیایی ها مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1996 توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا) تأیید شد و از آن زمان تاکنون صدها برند مختلف اقدام به طراحی و ساخت دستگاه میکرودرم کرده‌اند.
در این مقاله می‌خواهیم میکرودرم ابریژن را به شکل جامع و کامل بررسی کنیم. نگاهی بیندازیم به روش انجام میکرودرم ابریژن، خطرات احتمالی آن و اقدامات قبل و بعد جلسه‌ی درمانی. در پایان هم تفاوت درمان کلینیکی و غیرکلینیکی (خانگی و آرایشگاهی) این روش را با هم مورد مقایسه قرار می‌دهیم.
میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی و تقریبا بدون عارضه برای جوانسازی پوست است. در این روش هیچ نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان نیست.
در میکرودرم ابریژن با استفاده از دستگاهی که نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم را با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می‌دهد، لایه‌ی سطحیِ شاخی پوست برداشته می‌شود. بعد از التیام کامل، لایه‌ی سطحی جدید زیباتر، یکدست‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد. علاوه بر این مکشی نیز روی پوست انجام می‌شود که باعث می‌شود کریستال ها از سطح پوست جمع شوند و جریان خون به منطقه موردنظر بیشتر و بهتر انجام پذیرد و در نهایت و سلول های فیبروبلاست فعال شوند تا بتوانند پوست را ترمیم و باطراوت کنند.

در جلسات درمانی میکرودرم ابریژن چه کاری انجام می‌شود؟

قبل از جلسه‌ی درمانی میکرودرم ابریژن پوست را تمیز کرده تا از هرگونه آرایش و چربی کاملا پاک شود، سپس پزشک با توجه به درمان مورد نظر و نوع پوست مدت لازم را تعیین می‌کند، سایش در جهات گوناگون و روی قسمت های متعدد انجام می‌شود.
زمان لازم برای صورت حدود 20 تا 40 دقیقه و برای گردن حدود 20 دقیقه است. با پایان یافتن درمان، صورت پاک و سپس با آب ولرم شسته می‌شود و در آخر کرمی مثل اکسیددوزنگ یا کالامین به محل مالیده می‌شود.
بین ۵ تا ۱۶ جلسه درمانی نیاز است تا بتوان از میکرودرم ابریژن بهترین نتایج جوانسازی را گرفت. فاصله‌ی بین این جلسات به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه می‌باشد و تعیین دقیق این فواصل به اهداف، دلیل درمان و همچنین نوع پوست مراجعه کننده بستگی دارد. نتایج جوانسازی این روش دائمی نیست و نیاز به تمدید دارد. این نتایج معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه ماندگار هستند. هرچه بیشتر از پوست خود مراقبت کنید؛ یعنی در جهت حفظ رطوبت، پاکیزه نگه داشتن پوست و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب کوشا باشید، اثرات با دوام‌تر خواهند بود. همچنین نیاز است که جلسات ترمیمی را ۳ تا ۶ ماه یکبار انجام دهید.

دستگاه‌های مختلف انجام میکرودرم ابریژن چه تفاوتی با هم دارند؟

• دستی (هندپیس) نوک الماسی (Dimond-tip Handpiece):

طراحی این وسیله به شکلی است که با ملایمت سلول‌های مرده‌ی و لایه شاخی پوست را جدا می‌کند. همزمان با این کار، سلول‌های کنده شده به درون دستی، مکیده می‌شوند. فشاری که روی دستی گذاشته می‌شود و همچنین به میزان ماندن ساکشن (مکنده) بر روی پوست عمق لایه برداری در این روش را تعیین می‌کند. معمولاً نواحی حساس پوست مانند پیرامون چشم‌ها را با استفاده از این اپلیکاتورِ میکرودرم ابریژن درمان می‌کنند.

• کریستال میکرودرم ابریژن یا میکرودرم کریستالی:

در این روش که رایج ترین شیوه‌ی انجام میکرودرم ابریژن است دستگاه مورد استفاده دستی ویژه‌ای است که همزمان با حرکت و مالش پوست، کریستال‌های بسیاری ظریفی را روی پوست می‌ریزد و مشابه با روش نوک الماسی، کریستال‌ها سلول‌های مرده را از لایه‌ی شاخی پوست می‌کنند و ساکشن دستگاه سلول‌های کنده شده را جمع‌آوری می‌کند. کریستال‌های مختلفی که در این روش استفاده می‌شود که معمولاً از جنس آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات ساخته شده‌اند.

• هیدرودرم ابریژن:

جدید ترین روش هیدرودرم ابریژن است که برخلاف دو دستگاه قبلی در آن از کریستال‌ها استفاده نمی‌شود. در این روش از تکنیک افیوژن پوستی همزمان استفاده می‌کنیم. در واقع دستگاه همزمان که سلول‌های مرده‌ی پوست کنده می‌شوند، مواد درمانی ویژه و بسیار مفیدی را به پوست وارد می‌کند. هیدرودرم ابریژن کلاژن سازی و خونرسانی به پوست را افزایش می‌دهد. یعنی روند درمانی پوست با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و اثرات جوانسازی چند برابر می‌شوند و به حداکثر ممکن می‌رسند.

موارد استفاده و فواید میکرودرم ابریژن چیست؟

• از بین بردن لک های پوستی که به دلیل آفتاب و افزایش سن بر روی پوست ظاهر می‌شود: مصرف داروهای مختلف، حاملگی و ... تعداد و پیگمنت این لکه‌ها را بالا می‌برد اما میکرودرم ابریژن کاملا آنها را محو می‌کند و همچنین با استفاده‌ی همزمان ویتامین C رنگ پوست را هم روشن‌تر می‌کند.
• از بین بردن و تمیز کردن جوشهای سر سیاه: جوش‌های سرسیاه که نوعی جو زیرپوستی هستند معمولاً به‌دلیل بسته‌ شدن دهانهٔ خروجیِ غدد چربی‌ساز پوست ظاهر می‌شوند. ترشحات چربی وقتی نمی‌تواند از دهانهٔ مسدود شده‌ی غدد چربی‌ساز خارج شود، داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می‌کند. در نتیجه ی این تجمع چربی در زیر پوست، جوش‌های زیرپوستی سرسیاه ایجاد می‌شود. یکی از مقاصد درمانی میکرودرم ابریژن پاکسازی پوست از این جوش‌هاست.
• از بین بردن منافذ باز پوست: گاهی اوقات استفاده از وسایل آرایشی نامرغوب، عدم رعایت بهداشت پوست و ... باعث بزرگ‌شدن منافذ پوستی می‌شود. منافذ باز پوست راه ورود هرگونه مواد آلوده به پوست را فراهم می‌کنند و در نتیجه باعث کدر شدن پوست می‌شوند. با کمک میکرودرم ابریژن، بافت های پوست ترمیم شده و محکم می‌شوند. در نتیجه به مرور زمان این منافذ تنگ‌تر شده و در نهایت بسته می‌شوند.

سایر فوائد میکرودرم ابریژن

• موجب شادابی و سر حال شدن پوست می‌شود.
• باعث افزایش کلاژن‌سازی و درنتیجه ضخیم و سفت تر شدن پوست می‌شود.
• چربی پوست در پوستهای چرب و فعالیت غدد در پوستهای خشک را کنترل می‌کند و به نرمتر شدن و لطافت پوست کمک می‌کند.
• موجب نفوذ عمیق تر و تاثیر بهتر داروها شده و اثر داروها را تا 10 برابر افزایش می‌دهد.
• چروکهای ظریف پوستی را که در اثر افزایش سن ایجاد می‌شوند درمان می‌کند.
• اثر داروهای موضعی و درمان لک‌های پوستی را تسریع می‌بخشد و تفاوت رنگ در سطح پوست مثل ویتیلیگو را کاهش می‌دهد.
• درمان سایر جوشهای زیر پوستی و آکنه و اسکارهای به جا مانده از آن ها با روش میکرودرم ابریژن ممکن است.
• میکرودرم حساسیت پوست را در پوست های قرمز و حساس کمتر میکند.
• از بین بردن تاتو و خال کوبی

میکرودرم ابریژن برای چه افرادی ممنوع است؟

• افرادی که تبخال و یا زگیل در صورت خود دارند.
• افرادی که جراحی صورت در 2 ماه اخیر انجام داده باشند.
• افرادی که دارای زخم های عمیق، کلوئیدهای فعال، اختلال در سیستم ایمنی و یا دیابت هستند.
• خانم های باردار نباید میکرودرم ابریژن انجام دهند.
• بیمارانی که در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی می‌باشند.
• افرادی که در حین رادیوتراپی گردن هستند.
• همچنین میکرودرم برای کسانیکه طی 12 ماه اخیر راکوتان مصرف کرده‌اند یا بیماری خود ایمنی پسوریازیس دارند مناسب نیست.

میکرودرم ابریژن چه مزایایی دارد؟

اصلی ترین مزیت میکرودرم ابریژن این است که این روش بسیار کم خظر و ایمن می‌باشد و عوارض بسیار کمی دارد. حتی اگر عارضه‌ای هم ایجاد شود نگران کننده نیست و طی مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود.
یکی دیگر از فواید میکرودرم ابریژن این است که برای تمامی پوست ها، با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز قابل استفاده است. دراین روش شما دردی احساس نمی‌کنید و نیازی به استفاده از بی حس کننده های موضعی یا مواد بیهوشی ندارید.
روش میکرودرم ابریژن سریع و ساده است به همین دلیل به آن «لایه برداری زمان ناهار» نیز می‌گویند. یعنی می‌توان در زمان استراحت برای ناهار از این روش استفاده کرد و دوباره سرکار برگشت.

آیا میکرودرم ابریژن عوارض هم دارد؟

گرچه این روش بسیار ایمن و مطمئن است اما مانند تمامی فرایندهای درمانی دیگر ممکن است عوارضی جانبی را ایجاد کند. این عوارض غالبا بسیار کم خطر هستند و طی چند ساعت تا چند روز از بین می‌روند.
عوارض احتمالی:
• کبودی پوست: یکی از شایع ترین عارضه‌ی پس از انجام میکرودرم ابریژن است که به دلیل مکش پوست توسط دستگاه ایجاد می‌شود.
• سایش، خرش و پوسته پوسته شدن: توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده‌ی این عارضه از مرطوب کننده استفاده کنید.
• حساسیت
• تغییر رنگ پوست
• سفتی و تنگی پوست
• قرمزی پوست
• کبودی پوست چشم ، به ویژه در زمان مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون
• پارگی رگ های خونی نازک
• خونریزی
• بروز تبخال در اطراف لب: به ندرت ایجاد می‌شود. اگر سابقه ابتلا به تبخال دارید بهتر است از انجام میکرودرم ابریژن در اطراف لب ها دوری کنید و این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آیا انجام میکرودرم ابریژن در خانه و آرایشگاه امکان پذیر است؟

میکرودرم ابریژن باید توسط پزشکان و متخصصین پوست انجام شود. و اگر توسط افرادی مانند آرایشگران و افراد فاقد تخصص و یا در خانه انجام شود، ممکن است لایه برداری بیش از حد انجام شود و به پوست آسیب وارد شود.
قبل از انجام میکرودرم ابریژن شما حتما نیاز به انجام مشورت با پزشک حاذق و ماهر دارید به همین علت توصیه میشود، پاکسازی پوست را در کلینیک‌ها و مطب‌های زیبایی انجام دهید.

هزینه و قیمت میکرودرم ابریژن

هزینه‌ی میکرودرم ابریژن برای هر مراجعه کننده به میزان نیاز به پاکسازی پوست شخص ، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، دستمزد پزشک معالج بستگی دارد و حتی در هر شهر قیمت این روش ها متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی میکرودرم ابریژن نسبت به سایر روش های زیبایی و جوان سازی پوست به ویژه روش های جراحی مانند لیفت صورت به مراتب کم هزینه تر و اصطلاحا ارزان‌تر است.