داشتن پوستی زیبا و جوان همراه با حفظ شادابی و طراوت آن فارغ از جنسیت در طول تاریخ از خواسته ‌ها و دغدغه‌های بسیاری از افراد بوده است. یکی از راه‌های رسیدن به این خواسته پاکسازی پوست از هر گونه مواد آلوده می‌باشد. از جدید ترین متد هایی که در این زمینه کمک زیادی به ما می‌کند هیدرودرم (هیدرودرم ابریژن) می‌باشد.

هیدرودرم چیست؟

یکی از نوین ترین روش‌های جوانسازی پوست هیدرودرم ابریژن است. طریقه ی عمل این روش به صورت استفاده از ترکیب آب و اکسیژن در جهت حذف سلول‌های مرده ی سطح شاخی پوست می‌باشد. با حذف این سلول‌های مرده می‌توان به پوستی جوان تر، با چین و چروک کمتر، لکه‌ها کم رنگ تر و... رسید.
اگرچه اساسِ کارهیدرودرم ابریژن همان میکرودرم ابریژن است اما این دو روش تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و به هیچ وجه نمی‌توان آن‌ها را یکی شمرد. می‌توان گفت که ترکیب میکرودرم ابریژن الماسی، ماساژ کششی (مکنده ی قوی) همراه با سیستم آبرسانی بسیار قوی (با نوعی سرم که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد) به پوست هیدرودرم ابریژن را می‌سازد. حذف لایه ی مرده ی پوست (میکرودرم ابریژن) با کشش پوست و تقویت آن توسط آبی غنی از اکسیژن یک شیوه ی درمانی بسیار موثر برای جوانسازی پوست می‌باشد.
امروز می‌خواهیم هیدرودرم ابریژن را که به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته و طرفداران زیادی بین مردم پیدا کرده مفصل و کامل بررسی کنیم. در ادامه روش کار، فواید، عوارض، مراقبت‌های قبل و پس از هیدرودرم ابریژن را مورد تحلیل قرار می‌دهیم و همچنین نگاهی به روش کار فوق العاده ی هیدرودرم هاینس با ماسک حرارتی می‌اندازیم.
توجه: در ادامه به جای کلمه ی هیدرودرم ابریژن از کلمه ی خلاصه شده ی هیدرودرم استفاده می‌کنیم اما این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند.

روش کار هیدرودرم

در این روش همزمان با لایه برداری پوست (حذف پوست مرده) موادی درمانی را به پوست وارد می‌کنیم که باعث می‌شود اثربخشی هیدرودرم چندین برابر شود.
1.برای شروع کار ابتدا پوست را سم زدایی می‌کنیم؛ یعنی سیستم لنفاوی پوست را که محل تجمع میکروب‌ها و آلودگی هاست تخلیه می‌کنیم. بعد از این تخلیه خون بیشتری به پوست محل درمان می‌رسد. در واقع این مرحله پیش نیازی است برای آمادگی پوست تا بتواند در مراحل بعدی اثرات درمانی را بیشتر نشان دهد و ماندگاری این اثرات تقویت شود.
2.در ادامه سلول‌های مرده ی سطحی ترین لایه ی پوست برداشته می‌شود. به این مرحله لایه برداری (اکسفولاسیون) می‌گویند. در هیدرودرم لایه برداری به شکل اکسفولاسیون است یعنی تنها لایه ی خارجی پوست که دارای سطح شاخی شده و سلول‌های مرده است برداشته می‌شود. پوست به طور طبیعی خود سعی می‌کند این سلول‌ها را بخاطر داشتن آلودگی‌ها حذف کند و ما در هیدرودرم این روند را سرعت می‌بخشیم. همچنین خیالتان راحت باشد که آسیبی به لایه‌های زیرین پوست وارد نمی‌شود؛ زیرا عمق نفوذ دستگاه تنها تا لایه ی سطحی می‌باشد. برای بهتر جدا شدن این سلول‌های مرده از محلول هایی که حاوی لوکوزامین، لاکتیک اسید و عصاره‌های گیاهی بسیار مفید برای پوست است استفاده می‌شود.
3.در مرحله بعدی هدف شفاف و درخشان کردن پوست می‌باشد. برای دستیابی به این هدف اسیدهای ضعیفی مانند سالیسیلیک اسید و گلیکولیک اسید را به کار می‌بریم. این اسیدهای ملایم با ضعیف کردن اتصال مواد باقی مانده در منافذ پوستی مسدود شده آن‌ها را از این منافذ خارج می‌کنند و بدین طریق علاوه بر جوانسازی پوست باعث درمان جوش‌های آکنه ای و افزایش سطح سلامت پوست شما می‌شوند.
4.در این مرحله ی هیدرودرم بعد از اینکه اسیدها کار خود را انجام دادند باید لایه‌های جدا شده را برداریم. دستگاه در این مرحله با سیستم نیوماتیک از هوای فشرده شده به شکل یک مکنده‌ی بسیار قدرتمند عمل می‌کند تا منافذ بسته پوستی باز شود، جوش‌های سرسیاه کنده شود و لایه‌های برداشت شده از پوست جمع آوری شود. این مکنده همزمان پوست را ماساژ هم می‌دهد تا جریان خون آن تقویت شود.
5.در ادامه از محلول‌های ویژه ای استفاده می‌کنیم تا تمامی مواد موردنیاز پوست برای جوانسازی به آن وارد شود. این محلول و سرم‌ها می‌توانند حاوی مواد مختلفی با خاصیت ضد لک (بریتنول)، خاصیت کلاژن و الاستین سازی (درمابیلدر) و ... باشند.
6.برای پایان کار از طریق نوردرمانی میزان کلاژنسازی را افزایش می‌دهیم و جوانسازی را به حد نهایت می‌رسانیم. برای تولید نور غالبا از لامپ‌های LED قرمز استفاده می‌شود اما چون این رنگ لامپ می‌تواند برای پوست‌های مستعد آکنه حساسیت آور باشد، برای این نوع پوست از لامپ‌های LED با رنگ آبی بهره می‌گیریم. این رنگ لامپ می‌تواند باکتری‌های عامل آکنه را از بین ببرد.

معرفی دستگاه هیدرودرم هاینس همراه با ماسک حرارتی

یکی از جدیدترین روش‌ها برای انجام هیدرودرم استفاده از دستگاه هیدرودرم هاینس همراه با ماسک حرارتی می‌باشد. این دستگاه با تزریق موادی مغذی به پوست که خاصیت درمانی دارند کار جوانسازی و آبرسانی را انجام می‌دهد. در واقع این دستگاه از آب برای برداشتن کثیفی‌ها و آلودگی‌های سطح پوست استفاده می‌کند و با این شیوه به رفع چین و چروک ها، از بین بردن جوش‌های سرسیاه و آکنه و سایر مقاصد درمانی موجود در هیدرودرم کمک می‌کند.
نوع جدید این دستگاه دیجیتالی می‌باشد که این ویژگی به دقیق تر شدن آن و افزایش کیفیت عملکردش کمک می‌کند.
لازم به ذکر است که بدانید برخلاف میکرودرم ابریژن که با دانه‌های زبر پوستتان را لایه برداری می‌کند این دستگاه تنها با آب و سرم‌ها و محول‌های موجود در آن کار انجام می‌دهد که این خود باعث کاهش میزان درد در این روش می‌شود.

تاثیرات و مزایای هیدرودرم

این روش با تاثیری که بر روی لایه ی سطحی پوست یعنی اپیدرم می‌گذارد باعث افزایش ضخامت حدودا 40 درصدی آن می‌شود. همچنین ضخامت بخش میانی پوست را می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش دهد. یکی از مهم ترین اثرات آن افزایش چشم گیر و بسیار زیاد آنتی اکسیدان‌های پوست است. آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که با رادیکال‌های آزاد ترکیب می‌شوند و از تخریب پوست توسط آن‌ها جلوگیری می‌کنند. در واقع با تاثیر هیدرودرم روی این سه قسمت می‌توان مزایای زیر را برای این روش زیبایی برشمرد:

• خطوط و چین و چروک‌های پوست ناشی از کمبود کلاژن را محو می‌کند.
• آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختگی را که معمولا به صورت لکه ایجاد می‌شود درمان می‌کند.
• پوست‌های مستعد آکنه و جوش را با حذف باکتری‌های آن آرام می‌کند.
• خونرسانی پوستی در ناحیه ی درمان را ارتقا می‌بخشد.
• منافذ پوستی بسته شده یا برعکس، بازشده را به سایز نرمالش برمی گرداند.
• کم‌آبی و خشکی پوست را با آب رسانی و اکسیژن رسانی از بین می‌برد.
• میزان چربی پوست را کنترل می‌کند و از چرب شدن یا خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.
• لکه‌های قهوه‌ای پوست را کم رنگ کرده و به رنگ اصلی پوست می‌رساند.
• اسکار و جای زخم را محو می‌کند.

هیدرودرم برای چه کسانی مناسب نیست؟

خانم‌های باردار و شیرده نباید کاندید دریافت هیدرودرم باشند.
همچنین کسانی که پوست خود را وکس کرده اند برای انجام هیدرودرم باید حداقل دو روز صبر نمایند.
کسانی که به بیماری‌های عفونی و واگیردار مثل HIV یا هپاتیت مبتلا هستند از انجام این روش زیبایی خودداری کنند. علاوه بر این اگر فردی دارای بیماری‌های خودایمنی مانند هموفیلی (عدم انعقاد خون)، درماتیت آرتریت یا اگزما می‌باشد، هیدرودرم برای او ممنوع است.
و در آخر افرادی که آکنه و جوش‌های فعال دارند و درحال حاضر با داروهای رتینول، تتراسایکلین و ایزوتریتونین‌ها (مثل راکوتان) پروسه ی درمانی آن را طی می‌کنند برای دریافت هیدرودرم باید حداقل ۶ تا ۱۲ ماه مصرف این داروها را قطع کنند.

مراقبت‌های قبل و بعد از درمان هیدرودرم

قبل از انجام هیدرودرم مشاوره با متخصص پوست را فراموش نکنید. شرایط و علت انتخاب خود را بیان کنید و بیماری‌های احتمالی موجود را برای پزشک متخصص بیان کنید.
پس از انجام هیدودرم نیاز به ریکاوری یا استراحت ندارید اما برای مراقبت‌های پوستی خود باید کوشا باشید. حتما از ضدآفتاب‌های مناسب پوست استفاده کنید. از حضور در جاهایی که باعث می‌شوند در معرض نور مستقیم آفتاب باشید خودداری کنید و با پوشیدن لباس‌های آستین بلند و همراه داشتن عینک و کلاه به خوبی از پوست خود مراقبت کنید.

آیا هیدرودرم عوارض دارد؟

در طول این پروسه ی درمانی هیچ گونه دردی وجود ندارد و دستگاه انجام دهنده مانند یک قلمو روی پوست حرکت می‌کند. پس از درمان ممکن است رنگ پوست کمی به صورتی بگراید اما این تغییر رنگ به‌ سرعت کاهش می‌یابد و رنگ پوست خود فرد دوباره بر می‌گردد. می‌توان گفت هیدرودرم ابریژن از ایمن ترین روش‌های درمانی و زیبایی است و اگر در مجموعه معتبر و به دست اپراتورهای ماهر انجام شود، در بسیاری از افراد هیچ عارضه‌ی جانبی ایجاد نخواهد شد. با احتمال بسیار کم در تعدادی از مراجعین ممکن است قرمزی، تورم و کبودی خفیف مشاهده شود که در طی چند ساعت تا چند روز از بین می‌رود.