یکی از نگرانی‌های انسان‌ها در هر دورانی که زیسته اند مسئله‌ی پیر شدن پوستشان بوده است و در تمام ادوار برای کاهش سرعت این روند و جوان نگه داشتن پوستشان از داروها و کرم‌های مختلف درمانی استفاده کرده اند. یکی از راه حل‌های اثربخشی که به ذهن انسان‌ها رسیده استفاده از عنصر طلا بوده است. نماد شیمیایی این عنصر Au می‌باشد که از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌ است.

تاریخچه‌ی استفاده از طلا در راستای اهداف درمانی و زیبایی

یکی از دستاوردهایی که حدود پنج هزار سال پیش توسط کیمیاگرانی از اسکندریه (یکی از شهرهای مصر) به دست آمد استفاده از طلا برای جوان نگه داشتن پوست بوده است. این کیمیاگران که خواص درمانی و زیبایی عنصر طلا برای پوست را یافته بودند، از این عنصر داروی مایعی ساختند و مدعی شدند که این دارو می‌تواند بیماری‌ها را از انسان دور کند و همچنین پوست انسان را جوان، شاداب و باطراوت نگه دارد. این اعتقاد در بین مصری‌ها آنقدر ریشه دواند که آخرین فرعون مصری یعنی ملکه کلئوپاترا از ماسک هایی با طلای خالص استفاده می‌کرد تا بتواند جوانی چهره خود را حفظ کند.
تقریبا در همین بازه زمانی نیز مردمان چین به این خواص درمانی پی بردند و از ورقه‌های طلا به عنوان ماسک‌های زیبایی استفاده می‌کردند. پس می‌توان گفت چینی‌ها و مصری‌ها در یافتن خواص درمانی طلا برای پوست و استفاده از این این متد درمانی پیشتاز بودند.
خواص طلا برای پوست از همان زمان تا قرن حاضر مورد توجه بسیاری بوده است و به همین دلیل روی این عنصر آزمایشات و تحقیقات فراوانی انجام شده تا بتوانند از نظر علمی خواص آن را برای پوست کشف کنند. در ادامه این خواص و تاثیراتی را که طلا روی پوست ایجاد می‌کند را توضیح می‌دهیم.

خواص درمانی و زیبایی طلا برای پوست

طلا باعث تحریک سلول‌های پوست در جهت افزایش سوخت و ساز می‌شود

طلایی که در طبیعت وجود دارد اغلب همراه با مقدار کمی مس می‌باشد و به آن طلای آزاد می‌گویند. در طی فرایند تبدیل این طلا به طلای قابل استفاده یونهایی به آن اضافه می‌شوند که این یون‌ها علاوه بر اینکه باعث افزایش استحکام و ویژگی‌های فیزیکی طلا می‌شوند همچنین به خواص درمانی آن نیز کمک می‌کنند. این یون‌ها می‌توانند سلولهای پوستی را به گونه ای تحریک کنند که آن‌ها از سیستم گردش خون درخواست خون بیشتری کنند. با افزایش مقدار خون دریافتی، قدرت سوخت و ساز این سلول‌ها بالا می‌رود و در نتیجه کلاژن سازی آن‌ها بیشتر می‌شود. افزایش کلاژن باعث ایجاد پوستی سالم‌تر و جوان‌تر می‌شود. همچنین با افزایش سوخت و ساز این سلول‌ها، قدرت آن‌ها برای لایه برداری سطح شاخی شده و مرده‌ی پوست بیشتر می‌شود و پوست شفاف تری ایجاد می‌شود.

طلا باعث افزایش آنتی اکسیدان تولیدی بدن می‌شود، همچنین دارای خواص ضد التهابی است

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که هنگام تجزیه غذا در بدن یا زمانی که بدن در معرض تشعشع یا آلاینده‌ها (مانند دود سیگار) قرار می‌گیرد، تولید می‌شوند. افزایش این رادیکال‌ها باعث می‌شود که کلاژن تولیدی سلول‌های پوست کاهش یابد و پوست به پیری زودرس مبتلا شود. همچنین میزان مرگ سلول‌های لایه‌های مختلف پوست بیشتر می‌شود و این باعث می‌شود که لایه‌ی شاخی پوست افزایش یابد. ماده‌ی مقابله کننده با این رادیکال‌های آزاد آنتی اکسیدان‌ها هستند. متخصصان پوست معتقد هستند که که طلا می‌تواند میزان آنتی اکسیدان تولیدی بدن را افزایش دهد و به این صورت از اثر رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند و مانع پیر شدن پوست توسط این رادیکال‌ها شود.
طلا می‌تواند التهاب آکنه را کاهش دهد ، از قرمزی روی پوست بکاهد و تاثیر آفتاب سوختگی را کم کند.

طلا خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد

الاستین یکی از پروتئین‌های پوست است که خاصیت ارتجاعی و به قول معروف کشسانی پوست را حفظ می‌کند. با افزایش سن میزان شکستن و از بین رفتن این پروتئین بیشتر می‌شود اما طلا با نقش محافظتی که دارد می‌تواند جلوی شکستن این پروتئین را بگیرد و مانع از کاهش ذخیره‌ی پوستی الاستین شود. بنابراین طلا می‌تواند سفتی و قوام پوست شما را حفظ کند.

طلا به آبرسانی بیشتر پوست کمک می‌کند، چهره را روشن میکند و از تعداد جوش‌های روی پوست می‌کاهد

همانطور که قبل تر ذکر کردیم طلا به بهبود گردش خون در پوست کمک می‌کند. تقویت سیستم خونرسانی به پوست باعث می‌شود سلول‌های پوستی آب و ویتامین‌های بیشتری دریافت کنند. از این رو رطوبت پوست حفظ می‌شود و آبرسانی آن بهتر انجام می‌گیرد. همچنین همراه با خون سلول‌های ایمنی بیشتری به سمت پوست حرکت می‌کنند و به این طریق این سلول‌ها باکتری‌های عامل جوش و آکنه را می‌بلعند و از بین می‌برند.

طلا آفتاب سوختگی را درمان می‌کند

رنگدانه‌ی بدن انسان که عامل رنگ گرفتن پوست، عنبیه‌ی چشم، مو و غیره می‌شود ملانین می‌باشد. افزایش این رنگدانه تیره شدن این نواحی را در پی دارد. برای مثال هرچه ملانین عنبیه بیشتر باشد رنگ چشم به سمت مشکی گرایش پیدا می‌کند. ملانین پوست انسان به دلایل مختلفی ممکن است افزایش یابد. یکی از دلایل این افزایش قرار گرفتن زیاد در برابر نور مستقیم آفتاب است. با استفاده از طلا می‌توان تولید ملانین در بدن را کنترل کرد و از تیره شدن رنگ پوست در مقابل آفتاب جلوگیری کرد.

طلا یک تسکین دهنده قوی است

طلا می‌تواند روی سلول‌های عصبی تاثیر بگذارد و باعث افزایش آرامش وضعیت جسمی ، روحی و روانی شما شود. در برخی تحقیقات نشان داده شده است که ارتقای سطح انرژی، اراده، تمرکز و میل جنسی شما را به همراه می‌آورد. در صورت داشتن لرز، تعریق شبانه و گرگرفتگی طلای کلوئیدی می‌تواند به ثبات دمای بدن کمک کند.

طلا سرعت تحلیل کلاژن را کاهش می‌دهد

تولید کلاژن موجود در پوست از 25 سالگی به بعد کاهش می‌یابد. این پروتئین عامل انعطاف پذیری، جوانی، طراوت و ... پوست است و کاهش آن باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. طلا می‌تواند به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کند و باعث کاهش سرعت تحلیل کلاژن در سلول‌های پوستی شما شود و از ظهور پیری پوست جلوگیری کند.

طلا می‌تواند پوست را درخشان و براق کند.

یکی از دلایل انتخاب طلا در ترکیبات برخی محصولات مراقبت پوستی و لوازم آرایش خاصیت براق بودن آن است و می‌تواند این خاصیت را به پوست نیز منتقل کند.
این خاصیت سبب سرحال نشان دادن پوست صورت و محو کردن لک‌ها می‌شود. همچنین منافذ باز پوستی را به سایز طبیعی شان بر می‌گرداند و میکروب‌های داخل این منافذ را خارج می‌کند.

طلا می‌تواند سرطان را درمان کند

یکی از مشکلات زندگی انسان‌ها درسده جدید افزایش ابتلا به انواع سرطان‌ها خصوصا سرطان‌های پوستی و مخاطی می‌باشد. علل مختلف سرطان‌ها هرچه که باشند در واقع با اثر بر سلول‌های پوستی و افزایش تولید رادیکال‌های آزاد آن‌ها سرطان را ایجاد کرده اند. عنصر طلا با ویژگی‌های مخصوصی که دارد می‌تواند تولید آنتی اکسیدان‌ها را افزایش دهد؛ بنابراین میزان بروز سرطان را کاهش دهد.

چه نوع طلایی برای پوست استفاده می‌شود؟

طلای مورد استفاده برای اهداف درمانی و زیبایی نباید هیچ گونه ناخالصی داشته باشد تا بتواند اثربخش باشد. علاوه بر این باید تغییراتی در آن اعمال شود تا پوست بتواند آن را جذب کند. در استفاده از طلا برای پوست از دو طلا کلوئیدی و طلا 24K استفاده می‌شود. در ادامه ویژگی هرکدام از این دو نوع طلا را توضیح خواهیم داد و دلایلی که آن‌ها را برای پوست اثربخش کرده است بیان می‌کنیم.

طلا کلوئیدی:

یکی از دو نوع طلای مورد استفاده طلای کلوئیدی است. طلا کلوئیدی در واقع همان طور که از نامش مشخص است از ذرات کوچک طلا ساخته شده است. این ذرات درون یک حلال قرار می‌گیرد و به فرم مایع در می‌آید. خاصیت این کلوئید به گونه ای است که ذرات طلا در مایع معلق می‌مانند و ته نشین نمی شوند و دارای اثر تیندال هستند یعنی قابلیت پخش نور را در خود دارند. اثر تیندال باعث افزایش درخشندگی طلای کلوئیدی می‌شود. این سوسپانسیون‌ها قابلیت نفوذ به سطح و عمق پوست را دارند.
در چندسال اخیر با کمک تکنولوژی نانو در این نوع طلا تغییراتی اعمال شده است و به همین دلیل گاهی به عنوان «طلای نانو» نیز شناخته می‌شود. طلای نانو در واقع طلای کلوئیدی است که از طریق فناوری نانو به ذرات بسیار کوچک تجزیه شده است. تجزیه ذرات طلا به ذراتی با اندازه‌ی نانومتر آن را برای مراقبت‌ها پوستی مناسب تر می‌کند و از خواص طلا برای پوست به این شکل استفاده بهتری می‌شود.

طلای 24K:

نوع دیگری از عنصر طلا که در مراقبت‌های پوستی استفاده می‌شود طلایی با درصد خلوص 24K است. این نوع طلا خالص ترین نوع فلز طلا موجود در دنیا می‌باشد. اگرچه احتمالا نام انواع دیگر طلاها مثل 10K، 14K و 18K را شنیده اید اما این‌ها همه از آلیاژ طلا و سایر فلزات ساخته شده اند و دارای ناخالصی هستند. طلای 24K از ۱۰۰٪ طلای خالص ساخته شده است. طبیعی است که خواص طلا برای پوست بیشتر در نوع خالص آن مشاهده شود.