تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که امروزه بسیاری از افراد به منظور از بین بردن و کم کردن میزان چین و چروک های سطحی پوست و زیباسازی آن، استفاده می کنند. محبوبیت این روش در سال های اخیر رو به افزایش بوده و بسیاری از متخصصان زیبایی انواع روش های بوتاکس را به مراجعه کنندگان خود معرفی می کنند.

بوتاکس چیست و ماندگاری آن چقدر است؟ 

بوتاکس و تزریق بوتاکس یکی از بهترین و رایج ترین روش ها برای از بین بردن چروک های سطحی پوست می باشد و استفاده کردن از تزریق بوتاکس برای کم کردن حرکات عضلات اطراف چشم و یا ابرو و خط لبخند و منقبض کردن آنها می تواند تا میزان زیادی این چین و چروک ها را از بین ببرد. بوتاکس در افراد مختلف و در حالات مختلف میزان تاثیر گذاری متفاوتی دارد و زمان اثرگذاری آن از 4 تا 6 ماه می تواند متفاوت باشد. در معرض نور شدید خورشید قرار نگرفتن و مصرف نکردن انواع دخانیات و یا کنترل استرس، از مواردی هستند که می توانند میزان ماندگاری بوتاکس را افزایش دهند.

عوارض ناشی از انجام تزریق بوتاکس

بوتاکس و تزریق کردن آن می تواند نتایج مختلفی را بر روی افراد داشته باشند، سر درد یا تورم در ناحیه ای که تزریق بوتاکس در آن صورت گرفته است و یا خونریزی ها و تهوع ناشی از تزریق از عوارضی می باشد که می تواند برای کسانی که از بوتاکس استفاده می کنند اتفاق بیفتد.

خشکی دهان و یا اطراف چشم یا مشکلاتی که در بلع بوجود می آید نیز، از نمونه های دیگر عوارض ناشی از بوتاکس می باشند. در بعضی از موارد، در محل تزریق افتادگی های پلک و یا تورم هایی در پلک مجاور با منطقه تزریق بوجود می آید و یا در بعضی موارد شاهد چهره ای بی احساس و مصنوعی خواهیم بود. برای بعضی از عوارض بالا راهکارهایی وجود دارد که بسیاری از عوارض را از بین برده و یا کم می کنند. برای مثال خونریزی و یا تورم را می توان در بسیاری از موارد با یخ کنترل کرد و یا افتادگی های پلک و خارج شدن صورت از تقارن را پزشکان و متخصصان زیبایی انجام می دهند.

آیا راهی به عنوان راه جایگزین تزریق بوتاکس وجود دارد؟

روش هایی برای کم کردن چین و چروک های پوستی و بی نیاز شدن از بوتاکس مانند ماساژ دادن سطح پوست، طب سوزنی و استفاده از ویتامین های C و E، استفاده کردن از کرم های ضد پیری پوست و محصولات آبرسان و استفاده از لایه برداری ها و روش های لایه برداری شیمیایی راه های جایگزین برای تزریق بوتاکس می باشند. 

میزان درد در تزریق بوتاکس چقدر است؟

میزان دردی که شما در هنگام بوتاکس حس می کنید بستگی به آستانه و میزان دردی که بدن هر فردی تحمل می کند، دارد. ولی بیشتر مراجعه کنندگان و کسانی که از بوتاکس استفاده می کنند میزان درد این تزریقات را به راحتی تحمل کرده و مشکلی با این تزریقات ندارند. افرادی که بیماری های پوستی و یا بیماری های خاص دارند و یا بانوان باردار بهتر است از بوتاکس استفاده نکنند و یا قبل از بوتاکس با متخصص زیبایی خود مشاوره کنند.

بوتاکس نسبت به روش های جراحی و روش های مشابه بسیار کم خطر تر و تقریبا بی درد می باشد اما در بسیاری از موارد قبل از بوتاکس متخصصین زیبایی قرص های ضد درد و یا پماد های بی حس کننده موضعی را به مراجعه کنندگان خود می دهند تا بیمار کمترین میزان درد را احساس کند.

انواع برندهای خوب و با کیفیت بوتاکس در بازار

برند های معتبر زیادی در بازار برای بوتاکس وجود دارد و روزانه به تعداد آنها نیز اضافه می شود، یکی از نکاتی که در تزریق و انتخاب برند و مارک خوب بوتاکس وجود دارد محل تزریق می باشد. برای مثال مارک هایی مانند مصپورت که یکی از بهترین برند های بوتاکس می باشد و تولید ایران نیز است بیشتر برای بالای ابرو و زیر پیشانی استفاده می شود.

برند هایی مانند مصپورت که ساخت ایران است و دیسپورت که از چین و بریتانیا وارد می شود، زئومین، بوتاکس ازالور از بهترین برند های موجود در بازار می باشند.

4 بوتاکس در ایران مورد تایید سازمان بهداشت می باشند، نوروکس که بوتاکسی ساخته شده در کره می باشد، بوتاکس دیسپورت که از کشور انگلستان وارد می شود، بوتاکس زئومین که یکی از بهترین انواع بوتاکس است که محصول مشترک آلمان و آمریکا است و به طور کلی شانس حساسیت دادن پوست مصرف کننده به این بوتاکس تقریبا صفر است و بوتاکس مصپورت که ساخت ایران است از نمونه بوتاکس های تایید شده وزارت بهداشت است.